KTM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
KTM Sportmotorcycle AG
Endüstri Motosiklet
Kurucu Hans Trunkenpolz
Genel merkezi ,
Avusturya
Alt kuruluş(lar) Husaberg
WP Suspension
Sahibi KTM Powersports AG
Web sitesi www.ktm.com
KTM Duke, Circuit Carole

KTM Sportmotorcycle Aktiengesellschaft, Avusturya kökenli motosiklet, bisiklet ve moped üreticisi. 1934 yılında mühendis Hans Trunkenpolz [1] tarafından Mattighofen'de kurulmuştur. Kraftfahrzeuge Trunkenpolz Mattighofen adıyla metal işleme atölyesi olarak kurulan şirket 1954 yılında motosiklet üretmeye başlamıştır. Huskvarna, İsveç merkezli Husqvarna Motorcycles markasının sahibidir.

KTM genel olarak arazi (off road) ve enduro motosiklet üretimiyle tanınmaktadır. Son yıllarda ürün gamını genişleten şirket cadde motosikletleri, ATV ve otomobil de üretmeye başlamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

KTM Duke 620, KTM'nin ilk üretim modeli supermoto motosikleti
KTM 990 SuperDuke, Circuit Carole
KTM 690 Duke

Şirket Mattighofen'de mühendis Hans Trunkenpolz[1] tarafından 1934 yılında kurulmuştur. Bir metal atölyesi olarak başlayan şirketin adı Kraftfahrzeug Trunkenpolz Mattighofen olarak seçildi. KTM motosiklet üretimine 1953 yılında başladı. Şirket ilk yıllarında sadece 20 çalışanı ile günde üç motosiklet üretmekteydi. 1955 yılında bir iş adamı Ernst Kronreif şirketin oldukça büyük bir bölümünü satın alarak şirketin hissedarı oldu ve şirketin adı Kronreif & Trunkenpolz Mattighofen olarak değiştirildi. Trunkenpolz 1989 yılında beklenmedik bir şekilde öldü. KTM motosiklet üretiminin bu ilk yıllarında, motosikletlerin hemen hemen tüm bileşenlerini KTM tarafından kendi fabrikasında üretmekteydi.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılından bu yana KTM motosiklet ve otomobilleri ulaşım, ürün, çevre, kimlik ve uluslararası müşterilerine marka hizmetleri sunan, 100'ü aşkın çalışanı olan Salzburg-merkezli tasarım firması KiskaDesign tarafından tasarlanmıştır. KiskaDesign KTM'nin araçlar, dükkanlar, sergi tasarımı ve basılı malzeme dahil olmak üzere genel markalaşma sorumlusudur. Firma tüm müşteri projeleri için IDD (integrated design development - bütünleşik tasarım geliştirme) yöntemini uygular. Gerald Kiska esastır.

Finansal Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılında iflas eden şirket, yeniden yapılanmada üç şirkete ayrılmıştır:

  • KTM Sportmotorcycles GmbH, 1994 yılında KTM Sportmotorcycles AG olarak değiştirildi
  • KTM Fahrrad GmbH (Bisiklet)
  • KTM Kühler GmbH (Radyatörler)

2005 mali yılında KTM Sportmotocycles AG dünya çapında 80.000 motosiklet üremekteydi. Bu yıl Polaris Industries ile ortaklık başladı. Anlaşma şartlarına göre iki şirket birbirlerinin yerel pazarlarında çalışmaya başlayacaklardı. KTM, Polaris'in kendi pazarı olan Kuzey Amerika'da gücünü arttırırken Polaris de Avrupa pazarında yapılandı. Ortaklık anlaşması iki yıllık bir deneme süreci düzenlemesi içeriyordu, iki yıllık sürecin sonunda iki şirket de tek bir şirket altında birleşme seçeneğine sahipti. 2006 yılında KTM, Polaris ile anlaşmalarının bittiğini ve bundan sonra Polaris'in sadece KTM ATV'leri için 450 ve 525 cc'lik RFS motorları sağlayacağını duyurdu.

Kasım 2007'de, Hint motosikler üretici Bajaj Auto Ltd, KTM Power Spor AG'nin (KTM Sportmotocycles AG'nin ana şirketi) %14.5 hissesini satın aldı. İki şirket KTM'nin su soğutmalı, 4 zamanlı 125 cc ve 250 cc motorlar için Bajaj'a know-how sağlayacağı, Bajaj'ın ise Hindistan ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde bazı KTM ürünlerin dağıtımı devralacağı, Bajaj'ın Kawasaki ile ortak KTM 125 Duke modelini üreteceği bir işbirliği anlaşması imzaladı. Aralık 2007'de Bajaj kendi hisselerini %20'nin üzerine çıkarttı. Bajaj Auto Limited International Holdings B.V. şu anda KTM'nin 47,99% hissesine sahiptir.[2] İsveç motosiklet şirketi Husaberg AB ve Hollandalı WP Suspension şirketleri KTM Grubu'nun iştirakleridir.

Yarış sponsorlukları[değiştir | kaynağı değiştir]

KTM, motokross yarışları ile motor sporlarına başladı. Son birkaç yıldır KTM Paris-Dakar Rallisi ve Atlas-Rally gibi rallilerde hakimiyet kurarak motorsporlarında çok sayıda başarı kazanmıştır. 2003 yılında KTM çeşitli yol yarışlarına sponsorluk ve destek sağlayarak SuperMotard ve Supermoto yarışlarında başarılı sonuçlar aldı. KTM'in yol yarışlarına odaklanması, yeni geliştirilen 75 derece açılı çift silindirli V tipi LC8 motorun doğmasını sağladı. 950 Adventure dual-sport ve 2005/2006 990 Super Duke modellerinde kullanılan bu motor, superbike yarışları için geliştirilerek 1190 RC8'de kullanıldı. Super Duke'te kulanılan ikinci nesil LC8 motoru yol ve cadde yarışları için daha yüksek güç üretmekteyken, RC8 motoru 1.190 cc'lik hacmi ile orta devirlerde daha güçlüydü. KTM büyük motosikletlerinde tümü sıvı soğutmalı farklı motor seçeneği sunmaktadır.

KTM'in resmi şirket takımınn renkleri turuncu, siyah ve gümüştür. Güçlü bir marka kimliği yaratmayı amaçlayan KTM, tüm yarış versiyonu motorlarını radyatör korumaları KTM logolu olarak üretmektedir. Tüm KTM motosikletleri fabrikadan motor dışında bir Motorex etiket ile teslim edilir. Tüm motorların ilk yağları Motorex üretimidir. Bazı resmi KTM takımları Dakar Rallisi başta olmak üzere motorlarında farklı renkler kullanır..

Off-road motosikletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

KTM iki zamanlı motorları[değiştir | kaynağı değiştir]

X-Bow[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortak girişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

KTM modelerinin tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "KTM: Company History" (İngilizce). ktm.com. 8 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2010. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 5 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]