İçeriğe atla

Kızıl Serçe (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızıl Serçe
Red Sparrow
Red Sparrow film posteri
YönetmenFrancis Lawrence
Yapımcı
SenaristJustin Haythe
UyarlamaKızıl Serçe
–Jason Matthews
Oyuncular
MüzikJames Newton Howard
Görüntü yönetmeniJo Willems
KurguAlan Edward Bell
StüdyoChernin Entertainment
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i15 Şubat 2018 (2018-02-15) (Newseum)
2 Mart 2018 (2018-03-02) (ABD)
Süre140 dakika[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$69 milyon[2]
Hasılat$151.6 milyon[2]

Kızıl Serçe (İngilizce: Red Sparrow), Francis Lawrence'ın yönettiği ve senaryosu Jason Matthews'un 2013 tarihli aynı adlı romanından uyarlanarak Justin Haythe tarafından yazılan casusluk ve gerilim türlerindeki 2018 yapımı ABD filmi. Filmin başrollerinde Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling, Mary-Louise Parker ve Jeremy Irons yer almaktadır. Film, ABD'de 2 Mart 2018'de vizyona girdi.[3]

Filmde bir köstebek, kimliğini keşfetme umuduyla bir CIA görevlisiyle temas kurmak üzere gönderilen bir Rus istihbarat subayının hikâyesini anlatıyor.

CIA'in eski bir üyesi olan Matthews, filmin yapımına casusluk tasviri konusunda tavsiyede bulundu. Tarihi Sovyet sekspionajına ve günümüz Rus kompromat kullanımına dayanan çekimler Macaristan, Slovakya ve Avusturya'da yapıldı.

Kızıl Serçe, 15 Şubat 2018'de Washington'daki Newseum'da prömiyer yaptı ve 2 Mart 2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Film dünya çapında 151 milyon $ hasılat elde ederek mütevazı bir gişe başarısı elde etti ve eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı; eleştirmenler filmi "özden çok stile sahip" olarak tanımladı ve Lawrence'ın performansı övülmesine rağmen filmin uzun süresini, görsel şiddeti ve sekse aşırı bağımlılığını eleştirdi.[4][5]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz Rusya'sında genç ve güzel bir kadın olan Dominika Egorova, hasta annesine destek olan ünlü bir balerindir. Kariyerini sonlandıran bir yaralanmanın ardından, Dış İstihbarat Servisi'nin Müdür Yardımcısı olan amcası Ivan, Dominika'yı ziyaret eder. Annesinin sürekli tıbbi bakımı karşılığında, onu Rus gangster Dimitry Ustinov'u baştan çıkarmakla görevlendirir. Bir barda buluşan ikili, Dimitry'nin özel odasına giderler ve orada ona tecavüz eder. Bu eylem sırasında, Ivan tarafından yetkilendirilmiş bir İstihbarat görevlisi olan Sergei Matorin tarafından öldürülür. Ivan, Dominika'ya bir seçenek sunar: İstihbarat Servisi ajanı olmak ya da Ustinov'un suikastına tanık olduğu için idam edilmek.

Nate Nash, Moskova'da çalışan bir CIA ajanıdır. Gorki Parkı'nda birisiyle buluşurken polis tarafından karşı karşıya gelirler. Nash, Rusların tarafında olan Marble kod adlı bir köstebek olan kişinin kaçmasını sağlamak için bir oyalama yaratır. Nash yeniden ABD'ye atanır, ancak Marble'ın birlikte çalışacağı tek kişinin kendisi olduğu konusunda ısrar eder. Rusya'ya geri dönemediği için, Rus İstihbaratı'nın da çıkardığı Marble ile yeniden temas kurmak için Budapeşte'ye atanır.

Dominika, "Serçeler" in yetişdiği acımasız bir uzman eğitim okulu olan Devlet Okulu 4'e gönderilir. Buradaki istihbarat yetkilileri, sekspionaj (casusluk yapmak için cinsel aktivite ile baştan çıkarma olasılığı) ile hedeflerini baştan çıkarma eğitimi vermektedirler. Dominika, sadece Matron olarak bilinen eğitmeni ile bazı sürtüşmelere rağmen eğitiminde iyidir. Matron'un karşı çıkamasına rağmen, Ivan ve General Korchnoi, Dominika'nın Budapeşte'de Nash'in güvenini kazanmak ve Marble'ın kimliğini ortaya çıkarmak için bir göreve hazır olduğuna karar verir.

Budapeşte'ye gönderilen Dominika, Marta Yelenova adında başka bir serçe ile aynı evde yaşamaktadır ve İstihbarat istasyon şefi Maxim Volontov tarafından denetlenmektedir. Dominika, Nash ile temasa geçer. Nash, Dominika'nın aslında bir Rus istihbarat ajanı olduğunu çabucak anlar ve onu kaçmaya ikna etmeye çalışır.

Dominika, Marta'nın odasını gizlice kontrol eder ve Marta'nın bir ABD Senatörü'nün sekreteri olan Stephanie Boucher'dan gizli istihbarat satın almakla görevlendirildiğini anlar. Amcası Ivan, Dominika'ya Nash ile yavaş ilerleyen ilişkisi konusunda baskı yapınca, Dominika Marta'ya Boucher konusunda da yardım ettiğini iddia eder. Marta, görünüşe göre gizli görevini Dominika ile paylaştığı ve başarısız olursa kendisine ne olacağı konusunda Dominika'yı uyardığı gerekçesiyle Rus istihbaratı tarafından vahşice öldürülür. Dominika, Nash ile bağlantı kurar, kendisi ve annesi için koruma karşılığında çift taraflı ajan olmayı kabul eder ve onunla seks yapar. Rus emirleri altında olan Dominika, Boucher'la tanışmak ve alışverişi tamamlamak için Volontov ile birlikte Londra'ya gider, ancak Boucher'ın sağladığı istihbaratı CIA tarafından sağlanan dezenformasyonla gizlice değiştirir.

Boucher toplantıdan ayrılır, Amerikan istihbarat ajanları tarafından gözlemlendiğini fark eder; paniğe kapılır, tekrar araç trafiğine döner ve bir aracın çarpasıyla ölür. Boucher'ı gözlemleyen Rus ajanları, görevlerinin tehlikeye atıldığını fark eder. Amerikalıları ihbar ettiğinden şüphelenilen Dominika ve Volontov, günlerce işkence ve sorguya çekildikleri Moskova'ya geri çağrılır. Volontov infaz edilir, ancak Dominika'nın masumiyet iddialarına sonunda amcası Ivan inanır ve Marble'ın kimliğini Nash'ten çıkarmak ve aslı görevine devam etmek için Budapeşte'ye dönmesine izin verilir. Bunun yerine, Nash'i kendisini ve annesini Amerika'ya götürmesi için ikna eder.

Geceyi Nash ile geçirdikten sonra, Dominika uyanır ve Marble'ın kimliği için Matorin'in Nash'e işkence ettiğini görür. Başlangıçta Matorin'e Nash'e işkence etmesinde yardım eder, ta ki Matorin gardını indirene kadar, ancak bunu yaparken ağır şekilde yaralanır. Matorin'i öldürmeyi başarır. Dominika bir hastanede uyanır. Ivan'la birlikte çalışan üst düzey bir yetkili olan General Vladimir Korchnoi yanına gelir ve Köstebeğin aslında kendisi olduğunu itiraf eder. Başlangıçta vatansever olduğunu, ancak Rusya'nın yolsuzluğundan hayal kırıklığına uğradığını açıklar. Yakında yakalanacağından korkar ve boş yere ölmek yerine Dominika'ya kimliğini Ivan'a ifşa etmesini söyler. Bunu yapmak onu ulusal bir kahraman yapacak ve kritik istihbaratı CIA'e aktaran bir köstebek olarak onun yerine geçmesine izin verecektir. Ancak Dominika üstleriyle temasa geçtiğinde, Macaristan'a ilk geldiğinden beri uydurduğu kanıtları kullanarak ve Londra'daki berbat değiş tokuş için onu suçlayarak, onun yerine amcası Ivan'ı köstebek olarak gösterir. Ivan öldürülür ve Dominika, Korchnoi'nin katıldığı bir Rus askeri töreninde onurlandırılır.

Rusya'ya geri dönen Dominika, yeniden annesiyle birlikte yaşamaya başlar ve bilinmeyen bir kişiden bir telefonu çalar. Telefondaki ses Grieg'in piyano konçertosunu çalar. Bu, Nash'e daha önce söylediği ilk solo performansında dans ettiği parçadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "RED SPARROW (2018)". British Board of Film Classification. 16 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2018. 
  2. ^ a b "Red Sparrow (2018)". Box Office Mojo. 28 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2018.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "BOM" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Lang, Brent (22 Nisan 2017). "Steven Spielberg Pentagon Papers Drama Gets 2017 Oscar Season Release". Variety (İngilizce). 28 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2017. 
  4. ^ Waters, Michael (16 Şubat 2018). "'Red Sparrow': What the Critics Are Saying". The Hollywood Reporter. 27 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2018. 
  5. ^ "'Red Sparrow' Review Roundup: What the Critics Are Saying". Variety. Penske Business Media. 16 Şubat 2018. 27 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]