Kıvılcım (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kıvılcım
Genel bilgiler
Doğum adı Kıvılcım
Doğum 22 Ekim 1983 (1983-10-22) (35 yaşında)
Hollanda Arnhem, Hollanda
Tarzlar World Music
Meslekler Şarkıcı, söz ve beste yazarı
Etkin yılları 2012
Müzik şirketi Sony Music (2012)
Resmî site http://www.kivilcimmusic.com/

Kıvılcım (d. 22 Ekim 1983, Hollanda), Hollandalı Türk şarkıcı, besteci ve şarkı sözü yazarı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnhem'de Türk anne-babanın tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Okul yıllarını Türkiye ve Hollanda arasında yer değiştirerek tamamlamıştır. Aynı yıllarda Türk halk müziğiyle tanışmış ve babasının çaldığı Anadolu kültürünün bir parçası olan saza eşlik ederek söylemeyi öğrenmiştir. Eğitimine başladığı Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarımı bölümünü İstanbul M.S.M Konservatuvarı oyunculuk bölümünü kazanınca bırakmıştır.

Öğrencilik yıllarında söz ve besteler yazmaya başlamış mezun olduktan sonra çeşitli tiyatro ve televizyon dizilerinde ufak rollerde yer almıştır.

Sony Music tarafından yayınlanan İlk albümü Ehlikeyf'in uygulayıcı yapımcısı Jean Pierre Smadj ile birlikte füzyon bir tür ortaya çıkarmış Ibrahim Maalouf, Mısırlı Ahmet,  Natalia Mann,  İzzet Kızıl, Cem Yıldız gibi birbirinden farklı müzisyenlerle çalışmıştır. Yine aynı yıl Sony Music'in çıkardığı' 16 Kadın Söylüyor' albümünde 'Toprak' şarkısıyla yer almıştır.

Şu an için yaşamını Amsterdam'da sürdüren Kıvılcım en son 2014'te Hollandalı grup Amsterdam Klezmer Band ile bir araya gelerek 'Blitzmash' albümünde sözlerini yazıp seslendirdiği 'Pandora' isimli şarkıyı Amsterdam Paradiso'da performe etmiştir.

Ehlikeyf[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerinde yaşadığımız toprakların tarihsel sürecini müzikle anlatan albüm; Mezopotamya'dan dünyaya yayılarak renkli ve zengin bir yelpaze oluşturuyor. Müziğin evrensel diliyle konuşan ehlikeyiflerin tüm hünerlerini sergiledikleri albüm; dünya müziği hakimiyetinde, Türkçe sözlüdür. Anadolu'nun bilinen en eski sazı Kopuz'dan, batı müziğinin en sofistike enstrümanı arpa kadar uzanan bu yolculuk; müzikteki arayışın derinliğini yansıtmaktadır.

Ana madde: Ehlikeyf 2012

Şarkı Listesi:

  1. "Ab-ı Hayat"
  2. "Niye" – Niye 'Intro' Ibrahim Maalouf feat. Smadj
  3. "Toprak" – Toprak 'Intro' Mısırlı Ahmet
  4. "Doğusu Ay"
  5. "Yeni Yetme" – Yeni Yetme 'Intro' Mısırlı Ahmet
  6. "Kir Ve Keder"
  7. "Toprak (Elektronic)"
  8. "Kir Ve Keder (Jazz)"

1- 2012 Ehlikeyf (SONY MUSIC) 2- 2012 16 Kadın Söylüyor 2 "Toprak" (SONY MUSIC)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]