Kıbrıs Türk Postaları Ayyıldızlı damga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kıbrıs Türk Postaları, "Ay-yıldızlı" damga Kıbrıs Türk postalarının başlangıcıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kesimli olarak kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Kıbrıslı Rum fanatikler tarafından 21 Aralık 1963 tarihinden başlayarak Kanlı Noel diye bilinen saldırılar yapılmıştır. Bu saldırılar sonrasında Kıbrıslı Türklere ait posta gönderileri Kıbrıslı Rumlar tarafında sistemli olarak imha edilmeye başlanmıştır. Kıbrıslı Türkler Birleşmiş Milletler Barış Gücüne başvurmuş ve İnsan Hakları Beyannamesi'nde temel haklar arasında sayılan iletişim haklarının kısıtlanmasını protesto ederek Kıbrıslı Türklere posta servisinin başlatılmasını istemişlerdir. Başvurulara netice alınamayınca Kıbrıslı Türkler kendi posta servislerini kurmak için girişimlerde bulunmuşlardır.

Tarihli Ay-yıldızlı Damga[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ocak 1964 tarihinde Türk bölgelerindeki postanelerde "Ay-yıldızlı" ve sabit tarihli bir tarih damgası kullanılmaya başlanmıştır. Ellerinde başka pul olmayan Kıbrıslı Türkler Kıbrıs Cumhuriyeti pullarını kullanmışlardır. Bu uygulama ancak bir gün sürmüş ve Kıbrıs Rumlarının baskıları ile durdurulmuştur.

KIbrıs Türk Ayyıldız Tarihli Damga.jpg

Tarihsiz Ay-yıldız Damga[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemen arkasından posta idaresi tekrar yapılanmış ve tarih yerinde bir yıldız bulunan yeni damgalar yapılarak Lefkoşa, Mağusa, Larnaka, Limasol ve Baf posta merkezlerine gönderilerek posta gönderilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Mektuplar gizli olarak Türk şoförler ve Barış Gücü'nde Türk sempatizanı olan askerler aracılığı ile taşınmıştır. Hatta, elçiliklerdeki kimi görevliler ile İngiliz askeri görevlileri "Ay-yıldız" damgalı bazı zarfları dış ülkelere bile ulaştırmıştır.

KIbrıs Türk Ayyıldız Tarihsiz Damga.jpg

17 Nisan 1964 tarihinde Kıbrıslı Rumların posta servislerinin normal çalışmasına müdahele etmeyeceği sözü üzerine ay-yıldız damga uygulaması sona ermiştir. Söz vermelerine karşılık Kıbrıslı Rumlar Türklerin postalarını sistemli olarak engellemeye devam etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Ertuğ, Birth of a state, Lefkoşa 1985.