Kıbrıs Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kıbrıs Üniversitesi
Πανεπιστήμιο Κύπρου
Kuruluş 1989
Tür Kamu
Eğitim dil(ler)i Yunanca
Lisans öğrencileri 7.000
Konum Lefkoşa,  Kıbrıs Cumhuriyeti
Yerleşke Eylence
Okul renkleri Sarı
Web sitesi www.ucy.ac.cy

Kıbrıs Üniversitesi (Yunanca: Πανεπιστήμιο Κύπρου) 1989 yılında Kıbrıs'ta kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir.[1] İlk öğrencilerini 1992 yılında kabul etmiş ve yaklaşık 7000 öğrencisi bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa başkentindeki Kıbrıs Üniversitesi.
Eski kampüsün ana üniversite meydanı.
Atletizm binası.

Kıbrıs Üniversitesi 1989 yılında kuruldu ve ilk öğrencilerini 1992'de kabul etti. Lisans öğrencilerinin çoğunluğunun kabulü, Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen giriş sınavları ile yapılır. Özel ihtiyaçları veya koşulları olan öğrenciler için bir dizi yer ayrılmıştır. Kıbrıs Üniversitesi açıldığında, 486 lisans öğrencisinden oluşuyordu. 2010-2011 akademik yılında 4691 lisans öğrencisi 21 bölümün sunduğu derslere katılmıştır. Aynı zamanda 1549 lisansüstü öğrencisi vardı.

Akademik durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Webometrics Dünya Üniversite Sıralamalarına göre, Kıbrıs Üniversitesi Avrupa'da 304., dünyada 696. sırada yer almaktadır.[2] Beş ülkeden kurumlar bir projede UoC'ye katılacak: Aristoteles Üniversitesi, Yunanistan; Maribor Üniversitesi, Slovenya; Endülüs Enerji Enstitüsü, İspanya; Rhône Alpes Enerji ve Çevre Ajansı, Fransa ve Portekiz'deki Enerji ve Çevre Ajansı.[3][4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]