Küçük Dev Adam (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küçük Dev Adam
Küçük Dev Adam Roman.jpg
Küçük Dev Adam (Little Big Man)'ın 1973 Türkçe baskısının kapağı
Yazarı Thomas Berger
Orijinal ismi Little Big Man
Çevirmen Nurcihan Kesim
Ülke ABDAmerika Birleşik Devletleri
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Baskan Romanları - 2
Konu(lar) Western, Pikaresk roman, epik, satirik
Türü Roman
Yayınevi Baskan Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1973
Yayın ortamı Karton kapak, ciltsiz
Sayfa sayısı 222 sayfa
Boyut ve ağırlık 20x13.5 cm.
Anadilinde ISBN 0385298293 (Delta, NY)
ISBN Yok

Küçük Dev Adam, Amerikalı yazar Thomas Berger'in 1964 yılında yayımladığı satirik western romanının adıdır.[1] Özgün adı Little Big Man olan roman Türkiye'de Baskan Yayınları tarafından 1973 yılında Nurcihan Kesim'in çevirisiyle Türkçe olarak yayımlanmıştır.[2] Roman 1970 yılında ABD'de aynı adla sinemaya da aktarılmıştı.

"Küçük Dev Adam", 1958'deki ilk romanı Crazy in Berlin'i yazıncaya kadar gazetecilik ve kütüphane memurluğu yapan Thomas Berger'in üçüncü ve en ünlü romanıdır. Berger 1999'da The Return of Little Big Man (Küçük Dev Adamın Dönüşü) adıyla bir devam romanı yazmıştı.

Konusu 19. yüzyılda Vahşi Batı'da geçen roman, kahramanı olan 121 yaşındaki Jack Crabb'in ağzından anlatılır. Küçük bir çocukken kızılderililer tarafından kaçırılmasından başlayarak uzun yaşantısı sırasındaki abartılı maceralarını anlatırken okuyucuya alışık olmadığı bir vahşi batı tasviri yapar. Burada o zamana kadar bilinenlerin (anlatıldığı kadarıyla) aksine kızılderililer iyi ve insancıl, beyazlar ve özellikle de Amerikan askerleri kötü adamlar olarak anlatılır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın kahramanı yüz yaşını çoktan geride bırakmış olan Jack Crabb sözlerine şöyle başlar: Gerçekler küçük ayrıntılardan oluşmuşlardır, ancak bunlar sık dile getirildiğinde kulağa anlamsız ve gülünç gelirler Daha sonra da 19. yüzyılda Vahşi Batı'da yaşadığı uzun ve maceralı hayatı anlatmaya devam eder. Bu ilk başta inandırıcı gibi gözükmeyen anlattıkları şeyler, kısmen kaba güldürü (farce) tarzında, kısmen pikaresk'tir, ara sıra da tarihsel gerçekleri bünyesinde barındırır.

Jack Crabb yetim bir çocukken Cheyenne kızılderilileri tarafından büyütülür. Bir şef olan kızılderili babası, kabileden bir gencin hayatını kurtardığı için ona "Küçük Dev Adam" ismini vermiştir. Bir Cheyenne olarak yetişirken köpek eti bile yer, dört kadınla evlenir ve General Custer'in süvarilerinin kendi halkını (kızılderilileri) katlettiğine şahit olur. Daha sonra beyazların arasına karışır ve bir beyaz adam olarak çok çeşitli işlere girer çıkar. Ünlü silahşörlerden Wild Bill Hickok'la dost olurlar. Sonra da Little Bighorn savaşına katılır, hem de daha önce öldürmeye yemin ettiği General Custer'ın yanında izci olarak, onunla birlikte çarpışır. Nefret ettiği Custer'ı bu ünlü savaşta büyük bir kızılderili kuvvetinin kucağına iter ve Amerikan süvarilerinin imha edilmesine neden olur. Bu savaştan sağ çıkan tek beyaz olarak da eski kabilesine geri dönüp onlarla yaşamaya başlar.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman 1970 yılında Amerikalı yönetmen Arthur Penn tarafından aynı adla sinemaya da aktarıldı. Senaryosunu Calder Willingham'in uyarlayıp yazdığı filmin başlıca rollerinde Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan ve Jeff Corey oynamışlardır. Türkiye'de 1972 yılında Küçük Dev Adam adıyla gösterilen filme birçok ödül verildiği gibi, film hem gişede başarı sağlamış hem de eleştirmenlerden tam not almıştı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]