Küçük Adam Ne Oldu Sana (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgu (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.44, 10 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎Kabare ve Dans Grubu: kat, değiştirildi: Bilgi kutusu bulunmayan sayfalar → Bilgi kutusu bulunmayan tiyatro oyunları AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oyunun afişi

Küçük Adam Ne Oldu Sana, (Alm. Kleiner Mann - was nun?) Hans Fallada tarafından yazılmış aynı isimli romandan Yılmaz Onay tarafından sahneye uyarlanmış seyirlik müzikli oyun (kabare).

Almanya'nın son dönem roman yazarlarından Hans Fallada 1930'lu yıllarda yazdığı, İkinci Dünya Savaşı öncesinin Almanya'sında yaşanan büyük enflasyon sonucu yoksulluğun, işsizliğin arttığı, sol düşüncenin yaygınlaştığı, Spartakist tepkilerin çatışmalara yol açtığı, buna karşın Nazi rejiminin güçlenmeye başladığı bir ortamda geçiyor.

Küçük Adam Ne Oldu Sana, Türkiye'de Yılmaz Onay'ın uyarlaması ve yönetmenliğiyle,ilk defa 1981 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu AST'da sahne revüsü olarak, daha sonra da İstanbul Devlet Tiyatrosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Deneme Topluluğu gibi tiyatrolar tarafından sahnelendi.

Konu

Yoksul ve "küçük" insanların arasında, bir işçi kızıyla bir küçük burjuva gencinin aşkı, evliliği ve birbirine bağlılığı temelinde gelişen olaylar; adamın işini kaybetmesi, evini geçindirmek için çaldığı her kapının yüzüne kapanması, karısının çok güç koşullarda doğum yapması, daha sonra evini geçindirmek için temizliğe gitmek zorunda kalması gibi oluşan durumlar çerçevesinde sürüp gitmektedir.

Kadro

(İstanbul Devlet Tiyatrosu, 2000 - 2001 sezonu)

Yönetmen

Teknik

Oyuncular

Kabare ve Dans Grubu