Köpeklere Fısıldayan Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köpeklere Fısıldayan Adam
(Dog Whisperer)
Dog Whisperer
Anlatıcı Cesar Millan
Türü Reality Show
Yapım yılı 2004, ABD
Çıkış tarih(ler)i ABD: 13 Eylül 2004
Süre 86 dk.
Dil İngilizce Türkçe
Bütçe 7.000.000 ABD $
, http://www.cesarsway.com/dogwhisperer Resmî sitesi

Köpeklere Fısıldayan Adam National Geographic Channel'da yayınlanan bir reality show serisidir. Programın sunucusu Cesar Millan programda sorunlu köpekleri rehabilitasyonu sağlamanın yollarını anlatır. İlk kez 13 Eylül 2004'te Amerika'da National Geographic Channel kanalında yayına başlamıştır.

6 sezon sonunda haftada 11 milyon izleyiciye ulaşmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılında, bir gazete makalesi sonrasında Millan bir dizi teklifi aldı ve Sheila Emery ve Kay Sumner ile çalışmaya başladı. İlk pilot çekim için Animal Planet kanalı ile görüştüler fakat bu görüşmeler olumlu sonuçlanmadı.

Bu görüşmelerden haberdar olan National Geographic Channel, MPH Entertainment şirketinin reklam sunması şartıyla yarım saatlik 26 bölüm çekilmesi için teklifte bulundu.

Show 2004 yılının Eylül ayında yayına girdi ve yavaş yavaş izleyicilerin ilgisini çekti. 2009 yılında NatGeoTV Fox kanalı ile anlaşarak 2010 baharından sonra yayınların senkronize olarak FOX kanalındada yayınlanması konusunda anlaştı. Böylece show Amerika'da 50 milyon seyirciden 120 milyonluk bir seyirci ağına ulaşmış olacaktı.

Yayın formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Programın başında ekrana gelen uyarında yapılan işlemlerin profesyonelce olduğu ve yine bir profesyonel gözetimi olmadan denenmemesi gerektiği uyarısı bulunmakta. Bu uyarıdan sonra önce rehabilite edilecek köpeğin rehabilite öncesi davranışlarının bir ev kamerasıyla çekilmiş görüntüleri gösteriliyor. Daha sonra Millan bu davranışlara göre köpeğe bazı rehabilite teknikleri uyguluyor ve köpeğin bu davranışlarının neden kaynaklandığını köpek sahiplerine anlatıyor ve ne yapmaları gerektiğine dair bilgiler veriyor. Yaptığı ilginç birkaç teknikten sonra şaşırtıcı bir şekilde köpeğin bir daha bu davranışları sergilemediği görülüyor. (Bu davranışlar genellikle birkaç "Şşş" uyarısı ve beraberinde gelen birkaç dürtme şeklinde olduğu için genellikle seyirciyi hayretler içerisinde bırakabiliyor)

Tedavi tamamlandıktan sonra Cesar geri dönüyor ve program biterken rehabilite ettiği köpeğin 2 ay sonraki durumunu anlatan sahiplerinin kaydettiği bir video görüntüsü gösteriliyor ve Cesar'ın ne kadar yetenekli olduğu bir kez daha kanıtlanıyor.

Övgüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jada Pinkett Smith, Millan'ın özel yeteneklere sahip olduğunu ve bu üstün yetenekleri sayesinde sorunlu köpeklerin ne kadar uysal olabileceklerini göstermesi sebebiyle Köpeklere Fısıldayan Adam şovunun ne kadar ilgi çekici olduğundan bahsettiği bir yazısı vardır.

2008 yılında, Köpeklere Fısıldayan adam TV'nin en ilginç reality şovu ödülünü ve Halkın seçtiği en iyi Evcil Hayvan Şovu ödülünü kazandı. Şov 2006 ve 2007 yıllarında En seçkin reality şov ödüllerine aday gösterildi fakat her iki senede ödül alamadı.

Şov 2011 şubatında 7.sezonun 15. bölümünüyle sezon finali yapmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]