Köpek ırkları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.58, 22 Eylül 2014 tarihinde Nebra (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14717937 numaralı sürüm
Köpek ırkları arasındaki büyük farklar. Bir Büyük Danimarkalı ile bir Chihuahua kırması.

Köpek ırkı, köpek (Canis lupus familiaris) türünün ırkları.

Bir köpek ırkı, ancak resmen bir ırk olarak belirlenmişse, ayrı bir ırk olarak kabul edilir. Bu belirleme bir köpek derneği ya da tek bir kişi tarafından yapılabilir.

Bir "ırk"ı belirlemenin kuralları biyolojik özelliklere dayanmaz, ve sabit bir bilimsel temeli yoktur. Çoğu ırklar dernekler tarafından belirlenir. Dünyaca 800 köpek ırkı bulunduğu tahmin edilir. Bazı ırka ait sadece birkaç hayvan varken, bazı diğer ırklar çok tanınmış ve yaygındır.

Irkları belirliyen derneklerin arasında herhangi bir anlaşma yoktur, ve ortak bir standart da bulunmaz. En büyük ve en tanınmış dernek olan Fédération Cynologique Internationale (FCI) dünyaca 80 ayrı ülkenin derneklerini bir çatı altında toplamaktadır, ve bu yüzden bu dernek tarafından belirlenen ırklar genelde dünyaca kabul görür. FCI derneği tüm köpek ırklarının kronolojik listesini sürdürür, ve günümüze kadar 336 köpek ırkını kabul eder.

Diğer köpekgiller ile üreme

Köpekler bazı diğer köpekgiller ile de üreyebilirler:

  • Köpek ile kurt hiç sorunsuz birbirleri ile üreyebilirler.
  • Köpek ile kır kurdu hiç sorunsuz birbirleri ile üreyebilirler. Bu melezlere Amerika'da "Koydog" denilir.
  • Köpek ile çakal sadece birbirleri ile aynı yerde kapalı tutuldukları takdirde insan yardımı ile üreyebilirler. Çünkü çiftleşme davranışlarında farklar vardır.
  • Köpek ile tilki arasında üreme çok nadir görülür. Hem çiftleşme davranışlarında, hem de genetik yapılarında farklar vardır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar