Kars çoban köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kars çoban köpeği
Diğer adlarKars Dog, Kars Sheepdog, Ardahan Sheepdog, Kackar Mastiff, Kars Kopegi, Turkish Caucasian Sheepdog
ÜlkeTürkiye
Köpek (Canis lupus familiaris)

Kars çoban köpeği, Türk çoban köpeği ırkı.

Temel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, zeki bir çoban köpeğidir.

Neler Yapar?[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur; düşmana karşı hırçındır, pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır, çene yapısı kuvvetlidir.

Akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiştir. Soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir. Eve (çiftliğe, vs.) ait her şey ve herkes, her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dahildir (çocuklar, kediler, kuşlar, diğer köpekler, evin kendisi). Yine de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır. Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

Fiziksel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok güçlü ve yapılı bir vücuda sahip olan bu ırk maksimum 100 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ağırlıkları ise genel olarak 75 – 110 kg aralığındadır. Kars çoban köpekleri kahverengi, siyah veya gri olabilirler.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır. Kuzeydoğu Türkiye'de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

Türkiye orijinli Kangal, Akbaş, Kars çoban, Türk tazısı ve çatalburun köpekleri ırk özellikleri belirlenen köpek ırklarıdır. Bu ırklar ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmekte, ayrıca konuya duyarlı kesimlerce kurumsal bazda sahiplenilmektedir.

Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın izni aranır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Görünüş ve Yapısı". 29 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]