Köle (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köle
Yazarı Mende Nazer
Orijinal ismi Slave
Çevirmen Atilla Dirim
Dili Türkçe
Yayınevi Yurt Kitap Yayın
Türkçe
basım tarihi
11 Kasım 2014
Sayfa sayısı 399 Sayfa
Boyut ve ağırlık 13.5 x 19.5 cm
ISBN 9759025000

Köle, Sudanlı yazar ve insan hakları aktivisti Mende Nazer'in özyaşamöyküsünü anlattığı roman. Nazer, kitabı Damien Lewis ile birlikte yazmıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Mende Nazer, Sudanlı Nuba etnik grubuna bağlı Siyahi bir ailede dünyaya gelmiştir. Araplar ve yerli Siyahilerin yaşadığı Sudan'da, Siyahiler ikinci sınıf muamele görmektedirler. Okullarda ve resmi dairelerde kendi dillerinde konuşmaları hoş karşılanmaz. Bölgedeki Araplar tarafından ırklarından dolayı horlanır, öldürülür ve köle olarak satılırlar. Mende Nazer de ailesini bu şekilde kaybetmiş, tecavüze uğramış ve köle olarak satılmış kızlardan sadece biridir. Çok küçük bir yaşta, zengin bir Arap kadını olan Rahab tarafından satın alınır. Rahab çok acımasız, kompleksli ve ırkçı biridir. Mende'ye ismiyle hitap etmez; çünkü o bir "abda"dır ve bir isme ihtiyacı yoktur. Mende'nin çocuklarına dokunması, namaz kılması da yasaklanmıştır. Çünkü Rahab'a göre İslam, zencilere göre bir din değildir. Mende'nin yılları, köle olarak Rahab ve ailesine hizmetle geçer. Bir süre sonra Rahab'ın ailesinden birine köle olarak verilir. Mende'nin yeni efendisinin eşi, Sudan'ın İngiltere Büyükelçisi'nin yardımcısıdır. Bir süre sonra Mende'nin evde köle olarak çalıştırıldığı öğrenilir ve kölelik İngiltere'de yasadışı olduğundan genç kız özgürlüğüne kavuşur.

Roman, Mende Nazer'in özyaşamöyküsü üzerinden Sudan'da 21. yüzyılda hala devam eden köleliği, etnik gerilimi, kadın sünneti gibi ilkel gelenekleri gözler önüne seriyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]