Jungfraujoch

Koordinatlar: 46°32′55″K 7°58′59″D / 46.54861°K 7.98306°D / 46.54861; 7.98306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sphinx-Gözlemevi, Jungfraujoch
Sphinx-Gözlemevi ve arka planda Aletsch Buzulu

Jungfraujoch, İsviçre'nin Bern Alpleri'de Mönch ve Jumgfrau'nun bağlantı sırtındaki en derin nokta ve dağ geçidi. Geçit Bern ile Wallis Kantonları'nın sınırında yer alır. Geçidin bulunduğu bölge, yılın büyük bölümünde karla kaplıdır. Küresel ısınmaya bağlı olarak, bölgedeki kar kalınlığı, her yıl birkaç desimetre azalmaktadır.

Yaklaşık 600 m. doğusunda göze çarpan zirvesi ile deniz seviyesinden 3.571 m yükseklikteki " Sphinx" yükselir. Burada bir manzara platformu ve bilimsel araştırma merkezi Sphinx Gözlemevi (Sphinx-Observatorium) bulunur. Bunların içerisinde Jungfraubahn (Jungfrau raylı hattı) 3.454 m.'de son bulur. Bir tünel yardımıyla buradan Aletsch Buzulu'nun Wallis kısmısına ulaşılır. Yine bir teleferik ile Sphinx 'in zirvesine ulaşmak mümkündür.

Normal olarak gezi yapanlar için hazırlanmış yol, tren istasyonundan Jungfraujoch ardına açılır.

Yaya veya kayak turistleri için Bern Oberland'ından Wallis'e geşiş ya da ters istikamette geçişte pratik olarak Jungfraujoch'un pek önemi yoktur. Wallis'den Aletsch Buzulu üstünden aşarak geçen yol, Jungfraufirn'in buzul parçalanmalarını saymazsak kolay bir yoldur.

Jungfraujoch, turistik önemi, pratik olarak Aletsch Bölgesi'nin kulubelerine ve zirveye hızlı bir geçiş sağlamasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]