Julien Denormandie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julien Denormandie, 2018

Julien Denormandie (d. 14 Ağustos 1980, Cahors) Fransız siyasetçi.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

AgroParisTech ve École nationale du génie rural, des eaux et des forêts mezunudur. Mühendislik okulundaki masterında ise orman mühendisliğinden ziyade ekonomi alanına yönelmiştir.

Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında mühendislik görevine başladıktan kısa süre sonra Maliye ve Ekonomi Bakanlığı'nda dış ekonomik ilişkiler müdürlüğünde göreve başlamış, ardından Fransa'nın Kahire Büyükelçiliği'nde ekonomi müşaviri olmuştur. 2011 yılında Hazine Genel Müdürlüğü'nde Türkiye, Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu daire başkanı olarak görev yürütmüştür. 2012 yılında Maliye ve Ekonomi Bakanı Pierre Moscovici ile Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq'in ortak danışmanı olmuş, ardından Cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı Emmanuel Macron'un danışmanlığını yapmıştır. Macron'un ekonomi bakanı olması ardından ekonomi bakanlığında kabine direktör yardımcısı olmuştur.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Macron'un En marche ! hareketinin kurması ile beraber kabine direktör yardımcılığından istifa edip hareketin genel sekreter yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2. Édouard Philippe Hükûmeti'nde önce Mekanların Uyumu Bakanlığı Devlet Sekreteri ardından Konut ve Şehir Bakanı olmuş, Jean Castex Hükûmeti'nde ise Tarım ve Gıda Bakanı olarak görev yapmaktadır.

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik inancına sahiptir. 5 çocuklu bir ailenin oğludur. Babası cerrah ve Korian grup genel müdürü Philippe Denormandie, annesi ise doktor Laurence Toulet. Gıda mühendisi Cécile Ophèle ile evli olup 4 çocuğu vardır. Fransa Bankası eski başkan yardımcısı ve mevcut Mali Piyasa Otoritesi (AMF) başkanı Robert Ophèle'in damadıdır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 21 Haziran 2017 - 16 Ekim 2018 : Mekanların Uyumu Bakanı nezdinde Devlet Sekreteri
  • 16 Ekim 2018 - 3 Temmuz 2020 : Mekanların Uyumu ve Yerel Yönetimler ile İlişkiler Bakanı nezdinde, Şehir ve Konuttan sorumlu Bakan
  • 6 Temmuz 2020 - ... : Tarım ve Gıda Bakanı