Julia Margaret Cameron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julia Margaret Cameron
George Frederick Watts tarafından resmedilen Julia Margaret Cameron. (1850-1852)
Genel bilgiler
Doğum adı Julia Margaret Pattle
Doğum 11 Haziran 1815(1815-06-11)
Kalküta, Doğu Hindistan Şirketi
Ölüm 26 Ocak 1879 (63 yaşında)
Kalutara, İngiliz Seylanı
Uyruk Britanyalı
Alanı Fotoğrafçılık
Julia Margaret Cameron'nın kendi portresi

Julia Margaret Cameron (d. 11 Haziran 1815 – ö. 26 Ocak 1879), 19. yüzyılın en önemli porte fotoğrafçılarından biri olan İngiliz fotoğrafçı.

Kalküta'da dünyaya gelen Cameron, 1848 yılında ailesiyle birlikte Hindistan'dan İngiltere'ye taşındı. 1860 yılında da Wight Adasına yerleşti. Fotoğrafçılığa kendisine hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle başlayan Cameron, evinin çeşitli yerlerini stüdyo ve karanlık oda olarak düzenledi ve portre çalışmlarına burada başladı.

Cameron birçok ünlünün portresini çekti. Bunların arasında astronom John Herschel, yazar Thomas Carlyle, bilim insanı Charles Darwin ve şair dostları Alfred Lord Tennyson, Henry Wadsworth Longfellow vardı. Bu portreler arasında en ünlü ve dikkat çekici olanları Ellen Terry (1864) ve Mrs. Herbert Duckworth (1867) (yazar Virginia Woolf'un annesi) oldu.

Cameron, Tennyson'nın isteği üzerine Idylls of the King (Kralın İdilleri) adlı kitabına fotoğraflarıyla katkıda bulundu. Victoria dönemi fotoğrafçılarının özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekti. Cameron teknik yönden zayıf çekimler yapmasıyla eleştirildi. Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri bu eleştirilere sebep oldu. Ancak o, fotoğraflarında teknik kusurları önemsememiş daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti ve bu yüzden de fotoğrafları dönemin en iyi çalışmaları sayıldı.

Fotoğraf sanatına 40 yaşından sonra başlayan Cameron 1875 yılında ailesiyle birlikte Sri Lanka'ya gitti ve ömrünün son günlerini yoksulluk içinde geçirdi. 1879 yılında Seylan'da yaşamını yitirdi.

Sanatçının Türkçede de Dünya Çocukları adlı bir kitabı yayımlandı (1937).

Bazı çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Julia Margaret Cameron ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • AnaBritannica Ansiklopedisi