Juba (dans)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Juba, Amerika'daki Afrika kökenli kölelerin dansı.19. yüzyıla değin Felemenk Guyanası'ndan Antiller'e ve ABD'nin güneyine kadar uzanan bölgede yaygındı.

Dans sırasında iki erkek çeşitli adımlarla (örneğin juba adımı, uzun köpek tırnağı, güvercin kanadı vb) dans ederken, çevrelerinde bir halka oluşturulan öbür erkekler de ritmik sesler çıkararak ve el çırparak onlara katılırlardı.Ortadakilerin yaptığı her yeni figürden sonra halkadakiler, bir nakarat yapar gibi, juba adımıyla saatin ters yönünde dans ederlerdi.Afrika'daki giouba dansıyla akraba olduğu sanılan juba, özellikle ayak sürüme adımı, esnek ve yumuşak vücut hareketleri ve sert ritimler gibi Afrika kökenli Amerikan danslarında hala varlığını sürdüren özellikler taşıyordu.

El çırpmalı juba figürleri (karmaşık, hızlı ritimler elde etmek için elleri birbirine, bacaklara ve vücuda vurma), juba dansının ortadan kalkmasından sonra da varlığını sürdürdü.Bunlara juba'nın eskiden çok yaygın olduğu bölgelerdeki danslarda da ara sıra rastlanmaktadır.