Juan Santamaría

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Juan Santamaría statue, Alajuela, Costa Rica

Juan Santamaría (29 Ağustos 1831 - 11 Nisan 1856) Kosta Rika Cumhuriyeti tarafından resmi olarak kabul edilmiş ulusal kahramandır. Ülkede 11 Nisan günü Juan Santamaria'nın ölümünü anmak amacıyla tatil ilan edilmiştir.

Santamaría Alajuela'da dünyaya geldi. William Walker Nikaragua hükûmeti devirip, diğer Orta Amerika ülkelerini de yönetme girişimi üzerine, Kosta Rika Başkanı Juan Rafael Mora Porras halka, yabancıların bu işgal girişimine karşılık silahla karşılık verilmesini duyurdu. Santamaria bir işçiydi ve davulcu olarak orduya katıldı. Orduda arkadaşları ona erizo lakabını taktılar.

Walker'ın askerleriyle Santa Rosa'da küçük çatışmaların ardından Kosta Rika ordusu kuzeye Nikaragua'nın Rivas şehrine ilerledi. Geleneksel söyleme göre Kosta Rikalı general José María Cañas düşmanın kaldığı yerin yakılmasını önerdi. Bazı askerler bu görevi denese de başarılı olamadı. Daha sonra bu görev için Santamaria gönüllü oldu. Santamaria ölümü halinde annesinin bakılacağı sözünü aldığı ve başarıyla binayı ateşe verdi. Ancak düşman ateşi sonucu yaralandı. Bu yangının yardımıyla Kosta Rika ordusu Rivas'ta başarı sağladı.

Kasım 1857'de devlet tarafından Santamaria'nın annesine aylık bağlandı. Aylığın bağlandı resmi belgelerle kanıtlanmıştır.

Kosta Rika'daki ana havaalanına Santamaria'nın ismi verilmiştir.