Jovianlar ve Herculianlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jovianlar (Latince: Ioviani) ve Herculianlar (Latince: Herculiani), 290'lardan 7. yüzyıla kadar uzanan bir süre boyunca Geç Roma İmparatorluğu İmparatorlarının kişisel muhafızlığını yapmış olan kıdemli palatine birlikleri.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmin kökeni müşterek imparatorlar Diocletianus ve Maximian'ın Roma tanrıları Jove ve Hercules ile eşleştirilmesine dayanır. Roma'da, Castra Praetoria'da üslenmiş olan eski imparatorluk muhafızları olan Praetorian muhafızların tahta karşı zaman zaman sadakatsiz davranmaları ve aktif olarak imparatorları devirmeye yönelik komploların içinde yer almaları Nicomedia'da ikamet eden İmparator Diocletianus'un kendisine sadık ve aynı zamanda hemşehrisi İlirya lejyonları olan Lejyon V Iovia ve VI Herculia'yı kendisine kişisel muhafız olarak atamasına yol açtı.[1] Bu lejyonlar ödül olarak Ioviani ve Herculiani olarak yeniden adlandırıldı.[1] Praetorian muhafızlar I. Konstantin tarafından ortadan kaldırıldıkları 312 yılına kadar varlıklarını sürdürdüler ve sonradan Scholae Palatinae adlı imparatorluk muhafızlarıyla yer değiştirdiler. Bu lejyonlar yine de ordunun kıdemli lejyonları arasında sayılmaya devam edildi ve Roma'nın Doğu ve Batı olarak iki bölünmesinin ardından bu lejyonlar da ikiye bölündüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Gibbon, Edward. The Decline And Fall Of The Roman Empire(Roma İmparatorluğunun Zayıflaması ve Düşüşü) Vol 1 Bölüm XIII Yeni muhafızlar, Jovianlar ve Herculianlar 27 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]