Josephinum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Währinger Straße'de Josephinum

Viyana'daki Alsergrund ilçesinde bulunan Josephinum, 1783 ile 1785 yılları arasında mimar Isidor Marcellus Amandus Canevale tarafından inşa edilmiştir.

Josephinum fakirlere hizmet etmek amacı ile doktorların özellikle yara üzerine uzmanlaşmak isteyen doktorların eğitim göreceği bir akademi olarak kurulmuştur.

Bu amaç için ilk önce bazı binalar tahsis edilmiştir ama zamanla daha iyi ve kalıcı bir yer için bugünde hala kullanılan bina yapılmıştır. İnşası için İmparator II. Joseph sadece emir vermekle kalmayıp cebinden de yüklü bir meblağ bağışlamıştır. İlk önce kütüphanesi 6 bin adet kitap ile zenginleştirilmiş ve daha sonra bağışladığı 30 bin Gulden ile de patoloji ve anatomi bölümleri donatılmıştır. Bu bölümlerin yanı sıra mineral, botanik ve hayvan bilimleri ile ilgili bölümlerde desteklenmiştir.

1786 yılında sadece akademi olmaktan çıkmış ve diğer fakültelerde olduğu gibi buradan mezun olan kişilerde doktor ve tabip unvanı almaya hak kazanmışlardır.

Bina 1822 ile 1849 yılları arasında bir ara başka amaçlar için kullanılmış ve 1954 yılına kadar da savaş alanlarında görev yapacak doktor yetiştirmiş olsa da daha sonra tekrar eski amacı için kullanılmaya başlanmıştır.

Josephinum günümüzde Viyana Üniversitesi’ne bağlı Tıp Tarihi Fakültesi olarak hizmet vermektedir.