Joseph Pilates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joseph Pilates
Doğum9 Aralık 1883 Mönchengladbach, Almanya
Ölüm9 Ekim 1967 (83 yaşında) New York City, ABD
Pilatesin Mucidi

Joseph Hubertus Pilates (9 Aralık 1883 - 9 Ekim 1967), Almanya doğumlu bir beden eğitmeni, yazar ve mucittir. Pilates, fiziksel fitness yöntemini icat etmesi ve yaygınlaştırmasıyla tanınır. Hayatı boyunca toplam 26 aparatın patentini almıştır.[1]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken dönem yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Hubertus Pilates 9 Aralık 1883'te Almanya'nın Mönchengladbach kentinde doğdu.[2] Yunanistan doğumlu babası Heinrich Friedrich Pilates metal işçisi ve hevesli bir jimnastikçiydi, Almanya doğumlu annesi ise ev hanımıydı.[3]

Pilates hastalıklı bir çocuktu. Astım, raşitizm ve romatizmal ateşten muzdaripti ve tüm hayatını fiziksel gücünü geliştirmeye adadı. Babası tarafından jimnastik ve vücut geliştirme ile jiu-jitsu ve boks gibi dövüş sanatlarıyla tanıştırıldı.[4] 14 yaşına geldiğinde anatomik tablolar için poz verebilecek kadar formdaydı. Pilates, kötü sağlığın kökeninde "modern" yaşam tarzının, kötü duruşun ve verimsiz nefes almanın yattığına inanmaya başladı. Nihayetinde bir dizi egzersiz ve antrenman tekniği tasarladı ve yöntemlerini öğretmek için gereken tüm ekipmanı, özellikleri ve ayarı tasarladı[5].

Erken dönem boks, sirk ve kendini savunma eğitmenliği kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilates aslında bir jimnastikçi ve vücut geliştiriciydi, ancak 1912'de İngiltere'ye taşındığında profesyonel bir boksör, bir sirk göstericisi ve polis okullarında ve Scotland Yard'da kendini savunma eğitmeni olarak hayatını kazandı.[6]

I. Dünya Savaşı sırasında gözaltı[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz yetkililer Pilates'i diğer Alman vatandaşlarıyla birlikte Lancaster Kalesi'ne hapsetmiş, Pilates burada güreş ve kendini savunma dersleri vermiş ve öğrencilerinin hapsedilmeden önceki hallerinden daha güçlü çıkacaklarını söyleyerek övünmüştür. Pilates yoga ve hayvanların hareketleri üzerine çalıştı ve mahkum arkadaşlarını fitness ve egzersizler konusunda eğitti. Daha sonra, özellikle kedilerin sezgisel hareketlerinin fitness rejiminin birçok yönüne ilham verdiğini söylemiştir.[7] Daha sonra "Contrology" adını alacak olan minimal ekipmanlı mat egzersiz sistemini burada geliştirmeye ve öğretmeye başlamıştır. Daha sonra Man Adası'ndaki Knockaloe'de bulunan başka bir toplama kampına nakledildi. Bu istemsiz mola sırasında, kendisinin "Contrology" adını verdiği entegre, kapsamlı bir fiziksel egzersiz sistemi kavramını yoğun bir şekilde geliştirmeye başladı.[8] "Contrology", kasları kontrol etmek için zihnin kullanımını teşvik etmek ve dikkati, vücudu dengede tutmaya ve omurgaya destek sağlamaya yardımcı olan temel postürel kaslara odaklamakla ilgilidir. Pilates egzersizleri özellikle nefes farkındalığını ve omurganın hizalanmasını öğretir ve derin gövde ve karın kaslarını güçlendirir.[9] Pilates'in egzersiz yöntemlerinin ilk kullanımlarından bazıları ağır yaralı gazilerin rehabilitasyonunu içeriyordu.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Pilates Almanya'ya döndü ve Rudolf Laban gibi dans ve fiziksel egzersiz alanında önemli uzmanlarla işbirliği yaptı. Hamburg'da polis memurlarını eğitti.

ABD'ye taşınma ve evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilates 1925 civarında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.[10] Amerika'ya giden gemide müstakbel eşi Clara ile tanıştı. Çift New York'ta bir stüdyo kurdu ve 1960'lara kadar öğrencilerine doğrudan ders verdi ve onları denetledi.

Joseph ve Clara Pilates kısa sürede New York'un yerel dans ve sahne sanatları camiasında sadık bir takipçi kitlesi oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri'ne 1933'te gelen George Balanchine ve 1923'te New York'a gelen Martha Graham gibi tanınmış dansçılar, Pilates'in hayranları oldular ve öğrencilerini eğitim ve rehabilitasyon için düzenli olarak Pilates'e gönderdiler. Onun egzersiz rejimi esneklik, güç ve dayanıklılık kazandırdı. Balerinlerin 8. Cadde'deki Pilates spor salonuna gittikleri öğrenildikten kısa bir süre sonra, sosyete kadınları da onları takip etti[kaynak belirtilmeli].

Joseph Pilates, Contrology ile Hayata Dönüş ve Sağlığınız da dahil olmak üzere birçok kitap yazdı ve aynı zamanda 26'dan fazla patente atıfta bulunan üretken bir mucitti[11].

Pilates, fiziksel olarak egzersizleri kendisi yapamaz hale geldiğinde bile, yaşlılık döneminde yöntemini savunmaya ve öğretmeye devam etti.[7]

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilates 1967 yılında New York'ta 83 yaşında ileri derecede amfizemden öldü.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Your Health by Joseph H. Pilates (1934)
 • Return to Life Through Contrology by Joseph H. Pilates and William J. Miller (1945)
 • Reprint of 1945 book
 • "The Pilates Pamphlet: Return to Life Through Contrology" by Joseph H. Pilates and Frederick Rand Rogers (1957)

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Pilates, 2013 yılında Mark Pedri tarafından çekilen A Movement of Movement adlı belgesel filme konu olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "About Joseph Pilates - Art of Control" (İngilizce). 13 Ekim 2016. 10 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 2. ^ "Pilates Origins - Pilates Name Origin". www.pilates.com (İngilizce). 21 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 3. ^ "Joseph H. Pilates | Biography". web.archive.org. 25 Mart 2006. 25 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 4. ^ Rincke, Eva (26 Ağustos 2015). "Gymnastic Roots". Joseph Pilates (İngilizce). 25 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 5. ^ Blyth, Lorne (28 Haziran 2016). "Joseph Pilates: The History & Philosophy Behind His Exercise". Flavours Holidays (İngilizce). 9 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 6. ^ "Biography of Joseph Pilates, Exercise Pioneer". Verywell Fit (İngilizce). 30 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 7. ^ a b "The Acrobatic Immigrant Who Invented Pilates in a Prisoner of War Camp". Pocket (İngilizce). 26 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 8. ^ "Pilates inventor honoured with giant class at Manx WW1 internment camp". BBC News (İngilizce). 10 Eylül 2016. 26 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 9. ^ Blyth, Lorne (10 Haziran 2022). "Top 41 benefits of Pilates: Why is it good for your health?". Flavours Holidays (İngilizce). 26 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 10. ^ "Joseph Pilates, Life and Biography". www.easyvigour.net.nz. 30 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
 11. ^ "FPO IP Research & Communities". www.freepatentsonline.com (İngilizce). 26 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024.