Josef Mysliveček

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Josef Mysliveček
Josef Mysliveček
Doğum9 Mart 1737
Prag, Çekya
Ölüm4 Şubat 1781
Roma
MeslekMüzisyen, opera bestecisi

Josef Mysliveček (d. 9 Mart 1737 Prag, (Bohemya, Avusturya İmparatorluğu, şimdi Çekya), ö. 4 Şubat 1781 Roma. Gençliğini o zaman Avusturya İmparatorluğu'na bağlı olan Bohemya'da geçirdikten sonra müzik, kompoziyon ve keman çalma eğitimi yaptı ve sonra müzik çalışmalarını İtalya'da tamamladı. 1763'te İtalya'ya yerleşerek genel olarak İtalya'da müzik kariyerini sürdürdü. Opera eserleri bestecisi olarak ün kazandı ama çok sayıda diğer türde müzik parçaları da bestelemiştir. Mysliveček 18. yüzyılın sonlarında gelişen müzikteki klasizm akımının kurulup gelişmesine büyük katkı yapmıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Josef Mysliveček'in Prag'daki doğduğu ev önündeki büstü

Josef Mysliveček 1737'de Prag'da zengin bir un fabrikası sahibinin ikiz oğullarından biri olarak doğdu. İkiz kardeşi, Jachym' ile birlikte Domikan ve Cizvit rahiplerinin idaresine olan "Saint-Gilles Lisesi"'ne devam ederek klasik bir eğitim gördüler. Sonra Prag'da Charles-Ferdinand Üniversitesi'nde Felsefe bölümüne devam etti ve bu kurumdan üniversite diploması aldı. Önce babasının un değirmenciliği işine girdi ve 1761'de değirmencilik loncasına dahil değirmenci ustası unvanını aldı. Fakat ailesinin işinde kariyere devam etmekten vazgeçerek çok yetenekli olduğu müzik, özellikle keman çalma, çalışmalarına başladı.

1760'lı yıllarda Prag'da Franz Habermann ve Josef Seğer adlı müzik hocalarından kompozisyon dersleri aldı. Sonra kısmen ailesinin mali yardımı ve kısmen Vincenz von Waldstein adında bir Bohemyalı köylünün mali desteği ile müzik eğitimine devam etmek için 1763de İtalya'ya; önce Giovanni Pescetti'den ders almak için Venedik'e gitti.

1763de İtalya'ya gittikten sonra 1767-68de Pragg'i, 1773de Viyana'yı ve Aralık 1776 ile Nisan 1778 arasında Münih'i ziyaretten başka İtalya'dan hiç ayrılmadı. Prag'a ziyareti sırasında orada İtalya'da bestelediği birkaç operasını yapımlanmasına destek verdi. Münih'e gidişi Baveraya Elektör'ünün davetiyle 1777 karnavalı için kendisine verilen opera siparişini yerine getirmek için yapıldı. İtalya'da Mükemmel Bohemyalı (İl divino Böemo) olarak bilinmekteydi. Ayrıca Çek isminin çevirisinden ortaya çıkan Küçük avcı (Venatorini) olarak çağrılmaktaydı.

1766'da prömiyeri Bergamoda yapılan ilk opera eseri olan "Semiramide" çok büyük sükse sağladı ve Myslivecek'in opera bestecisi olarak ununun başlangıcı oldu. 1787'de İl Bellerofonte operası önce Napoli'de ve sonra İtalya'nın bütün opera-evlerinde büyük bir popülerlikle sahnelendi. Bundan sonra çeşitli İtalyan opera evlerinden siparişler almaya başladı ve bu siparişleri yerine getirmek için bir seri opera eseri besteledi. Mysliveček'in operaları İtalyan opera seria geleneğinde idi ve çok karmaşık aryalardan ortaya çıkan ses aktörlüğüne dayanmaktaydı. 1766-1780 döneminde Mysliveček'in yeni operaları herhangi bir diğer Avrupalı opera bestecilerinde çok daha üstünde olarak devamlı yapımlanmıştır. Il Belerofente dahil bu dönemde 26 opera seria janrında eser bestelemiştir. Bu eserlerinin hemen hepsi 1789 Karnavalı için [[[Milano]]'daki "Armıda" prömiyerine kadar ilk sahnelenmelerinde başarı kazanmıştır. Başarısının diğer bir göstergesi o dönemin en prestijli opera evi olan [Napoli'deki San Carlo Tiyatrosu'nda en çok eserlerinin prömiyeri sahnelenen besteci olmasındadır.

1770'te Mozart'ın babası ile İtalya seyahati sırasında genç Mozart ile ilk görüşmesi Bologna'da olmuştur. Mozart ailesi Mysliveček'i bir aile arkadaşı ve genç Mozart'ın bir müzik danışmanı olarak saymışlardır. Mozart'ların yazışmalarında Mysliveček birçok kere anılmıştır. Mysliveček genç müzik arkadaşı olan Wolfgang Amedeud Mozart'a senfoni, İtalyan opera seria janrı ve keman konçertosu hakkında çok önemli kompozisyon bilgileri verdiği bilinmektedir. Bu yakın bağlılık 12 yıl kadar sürmüş sonunda Mysliveček'in genç Mozart'ta San Carlo Tiyatrosu'nun bir sipariş almasına destek vereceğini söz vermesine rağmen bu sözünde durmaması nedeniyle soğumuştur.

Mysliveček devamlı serbest bir hayat sürmeyi tercih etmişti ve zamanının diğer bestecilerinin tam aksine hiçbir hükümdar, idareci, yüksek din adamı veya zengin bir kişinin patronluğunu kabul etmedi. Hayatını müzik bestelemek, müzik öğretimi ve müzik çalma ile kazandı ama birçok zengin hayranının verdikleri zengin hediyeleri de hiç reddetmemiştir. Hayatı boyunca mali bakımdan devamlı eli bol yaşamıştı. Öldüğünde en ufak olsun serveti olmadığı görülmüş ve hayatının sonuna doğru mali durumunun da bir sorun olduğu anlaşılmıştı.

Hayatının sonuna doğru Josef Mysliveček ileri frengi hastalığı komplikasyonlarından şikayetçi idi.[1]Bavyera Kralı ve Palatine Elektörü I. Maximillan'ın daveti üzerine Münih'e giderken aldığı bir yara kangren olmuştu.

Mysliveček bu sağlık ve mali zorluklar içinde 4 Şubat 1781'de Roma'da hayata gözlerini kapadı. Mezarı Roma'da "Lucina San Lorenzo Kilisesi"'nde bulunmaktadır

Önemli eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Josef Mysliveček Çek operasının babası sayılmaktadır ve bu nedenle hazırladığı opera eserleri en önemli eserleri olarak görülmektedir. Ama Josef Mysliveček operalar yanında 10 tane oratoryo, 85 senfoni, keman koncerto ve çok sayıda çeşitli oda muzigi parçası hazırlamıştır.

Operalar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Libretto Prömiyer tarihi Şehir Tiyatro
Semiramide Pietro Metastasio 1766 Bergamo, İtalya
Il Bellerofonte Giovanni Bonecchi 20 Ocak 1767 Napoli Teatro San Carlo
Farnace Antonio Maria Lucchini 4 Kasim 1767, Napoli Teatro San Carlo
Il trionfo di Clelia Pietro Metastasio 26 Aralik 1767 Torino Teatro Regio
Il Demofoonte Pietro Metastasio 1769 Venedik Teatro San Benedetto
L'Ipermestra Pietro Metastasio 1769 Floransa
La Nitteti Pietro Metastasio 1770 Bologna
Motezuma Vittorio Amedeo Cigna-Santi 23 Ocak 1771 Floransa Teatro della Pergola
Il gran Tamerlano Agostino Piovene 26 Aralik 1771 Milano Teatro Regio Duc
II Demetrio Pietro Metastasio 1773 Pavia Teatro Nuovo
Romolo ed Ersilia Pietro Metastasio 13 Agustos 1773 Napoli Teatro San Carlo
Antigona Gaetano Roccaforte 26 Aralik 1773 Torino Teatro Regio
La clemenza di Tito Pietro Metastasio 26 Aralik 1773 Venedik Teatro San Benedetto
Atide Tomasso Stanzani 1774 Padova
Artaserse Pietro Metastasio 13 Agustos 1774 Napoli Teatro San Carlo
Il Demofoonte Pietro Metastasio 20 Ocak 1775 Napoli Teatro San Carlo
Ezio Pietro Metastasio 5 Haziran 1775 Napoli Teatro San Carlo
Adriano in Siria Pietro Metastasio 1776 Floransa Teatro Cocomero
Ezio Pietro Metastasio 1777 Munih
La Calliroe Matteo Verazi 30 Mayis 1778 Napoli Teatro San Carlo
L'Olimpiade Pietro Metastasio 4 Kasim 1778 Napoli Teatro San Carlo
La Circe Domenico Perrelli 1779 Venedik Teatro San Benedetto
Il Demetrio Pietro Metastasio 13 Agustos 1779 Napoli Teatro San Carlo
Armida Giovanni Ambrogio Migliavacca 26 Aralik 1779 Milano Teatro della Scala
Medonte Giovanni de Gamerra Karnaval 1780 Roma Teatro Argentina
Antigono Pietro Metastasio Ilkbahar 1780 Roma Teatro delle Dame

Oratorio[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Il Tobia (Padua, 1769)
  • I pellegrini al sepolcro (Padua, 1770)
  • Giuseppe riconosciuto (Padua, c. 1770)
  • Adamo ed Eva (Firanza, 1771)
  • La Betulia liberata (Padua, 1771)
  • La passione di Nostro Signore Gesù Cristo (Firanza, 1773)
  • La liberazione d'Israele (1773 – c. 1774)
  • Isacco figura del redentore (Firanza), 1776

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]