John S. Pemberton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Stith Pemberton
Doğum8 Temmuz 1831(1831-07-08)
Knoxville,Georgia Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm16 Ağustos 1888 (57 yaşında)
Atlanta,Georgia Amerika Birleşik Devletleri
Defin yeriEski Şehir Mezarlığı (Columbus,Georgia)
MilliyetAmerikalı
EğitimReform Tıp Fakültesi Georgia
MeslekEczacı,Biyokimyacı
Tanınma nedeniCoca-Cola
EvlilikAnn Eliza Clifford Lewis
Çocuk(lar)1

John Stith Pemberton (8 Temmuz 1831–16 Ağustos, 1888), Amerikalı eczacı. Coca-Cola'nın ilk üreticisi. Pemberton'un 1886 yılında bir ilaç olarak ürettiği şurup, küçük değişikliklerle alkolsüz bir içecek olarak küresel bir tüketici kitlesine Coca-Cola markası olarak ulaşmıştır.

Kişisel yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Pemberton, 8 Temmuz 1831'de Georgia'da doğdu ve çocukluğunun çoğunu Georgia'da geçirdi. Orada 1887'de bir konak inşa etti ve William Penn'in baş idarecisi olarak görev yaptı. Stith Pemberton, Georgia Macon'daki Reform Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1850'de 19 yaşındayken tıp diplomasını aldı. Ana yeteneği kimyaydı. Bir süre sonra Dr. Pemberton Columbus'ta bir eczane açtı.

Amerikan İç Savaşı sırasında Pemberton, o sırada Konfederasyon Ordusu'nun bir parçası olan Georgia Eyalet Muhafızları'nın Üçüncü Süvari Taburu'nda görev yaptı. Yarbay rütbesine ulaştı.

Coca-Cola'nın kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1865'te Dr. Pemberton, Columbus Muharebesi sırasında göğsünden bir kılıç yarası aldı. Çok geçmeden ağrısını dindirmek için kullanılan morfine bağımlı hale geldi. Bağımlılığına çare bulmak için 1866'da morfine morfinsiz alternatifler olarak hizmet edecek ağrı kesiciler denemeye başladı. Daha sonra koka ve koka şaraplarını denemeye başladı ve sonunda kola fıstığı ve damiana özlerini içeren ve Pemberton'ın Fransız Şarap Kokası adını verdiği bir tarif oluşturdu.

1886'da, Atlanta ve Fulton County ılımlılık yasasını çıkardıklarında, Pemberton Fransız Şarap Coca'sına alkolsüz bir alternatif üretmek zorunda kaldı. Pemberton, deneme yanılma yoluyla formüle ettiği içeceğin tarifini test etmesi ve mükemmelleştirmesine yardımcı olması için Atlanta'daki eczane sahibi Willis E. Venable'a güvendi. Venable'ın yardımıyla Pemberton, içeceğin hazırlanması için bir dizi yöntem belirledi.

Pemberton daha sonra bunu ilaç yerine içecek olarak satmaya karar verdi. Frank Mason Robinson, dönemin diğer şarap ilaçları arasında popüler olan aliteratif ses için "Coca-Cola" adını buldu. Adı, kokain içeriği konusundaki tartışmalardan dolayı iki ana bileşene atıfta bulunsa da, The Coca-Cola Company daha sonra adın "anlamsız ama hayal ürünü" olduğunu söyledi

Pemberton şirketi satıyor[değiştir | kaynağı değiştir]

Coca-Cola'nın piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, Dr. Pemberton hastalandı ve neredeyse iflas etti. Hasta ve çaresiz, formülünün haklarını Atlanta'daki iş ortaklarına satmaya başladı. Pemberton, formülünün "bir gün ulusal bir içecek olacağına" dair bir önseziye sahipti, bu yüzden oğluna bırakmak için mülkiyetin bir kısmını elinde tutmaya çalıştı. Bununla birlikte, Pemberton'ın oğlu parayı istedi, bu nedenle 1888'de Pemberton ve oğlu patentin kalan kısmını bir Atlanta eczacısı olan Asa Griggs Candler'e 2.300 $ karşılığında sattı ki bu 2020'de 47.230 $ 'a eşittir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

John Pemberton, Ağustos 1888'de 57 yaşında mide kanserinden öldü.