İçeriğe atla

Johannes Hudde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johannes Hudde
Johannes van Waveren Hudde
Doğum23 Nisan 1628
Amsterdam
Ölüm15 Nisan 1704
Amsterdam
EğitimLeiden University
Kariyeri
DalıMatematik

Johannes (van Waveren) Hudde (23 Nisan 1628 – 15 Nisan 1704), bir matematikçi, Hollanda Doğu Hindistan Şirketi'nin yöneticisi ve 1672 -1703 yılları arasında Amsterdam burgomasterıdır (belediye başkanı).

Amsterdam'ın bir "burgomastter" olarak, şehir kanallarının yüksek gelgitte yıkanmasını ve kasaba kirli sularının kanallar yerine şehir dışındaki çukurlara aktarılmasını emretti. Ayrıca şehir içindeki ve çevresindeki su kaynaklarının hijyenini teşvik etti. "Hudde'nin taşları" şehrin çeşitli noktalarında yazın su seviyesini işaretlemek için kullanılan işaret taşlarıydı. Bu taşlar daha sonra su seviyelerini ölçmek için günümüzde Avrupa çapında bir sistem olan "NAP''ın temelini oluşturdular.[1]

Matematik çalışmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Specilla Circularia, teleskoplar üzerine bir metin, 1656, Johannes Hudde

Hudde, Leiden Üniversitesi'nde hukuk okudu; ancak hocası Frans van Schooten'in etkisi altında matematiğe yöneldi. 1654'ten 1663'e kadar van Schooten'in altında çalıştı.

Schooten ile Hudde, Johan de Witt ve Hendrik van Heuraet de dahil olmak üzere öğrencileri René Descartes tarafından yazılan La Géométrie'nin çevirisini yayımladı. Öğrencilerin her biri çalışmaya eklendi. Hudde katkısıyla, 'Hudde'nin kurallarını' tanımladı ve maksimum ve minimumlar üzerine bir çalışma yaptı.

Hudde, Baruch Spinoza, Christiaan Huygens, Johann Bernoulli, Isaac Newton ve Leibniz ile yazışmıştır. Newton ve Leibniz, Hudde'den defalarca bahsetmişler ve onun fikirlerinden bazılarını kendi kalkülüs üzerine olan çalışmalarında kullanmışlardır.

  1. ^ J.P.M Kwaad Het Normal Amsterdam Peil (NAP) 24 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Dutch)