İçeriğe atla

Johann Christoph Pepusch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johann Christoph Pepusch
Johann Christoph Pepusch
Ressam:Thomas Hudson 1886
Doğum1667
Berlin, Prusya, Almanya
Ölüm20 Temmuz 1752
Londra, İngiltere
Diğer ad(lar)ıJohn Christopher Pepusch
MeslekMüzisyen, opera bestecisi
Tanınma nedeniAlman asıllı ama İngiltere'de yaşayıp çalışmış.

Johann Christoph Pepusch (d. 1667 Berlin, Prusya, Almanya – ö. 20 Temmuz 1752 Londra ). Alman asıllı, ama hayatının boyunca İngiltere'de yaşayıp çalışmış olan bir bestecidir. İngiltere'deyken John Christopher Pepusch ve Dr Pepusch olarak da anılmaktaydı. Pepusch İngiltere'de çok başarı kazanan John Gay tarafından metni hazırlanan Beggars' Opera (Dilenciler Operası) adlı müziklsel oyunun müziğini bestelemekle çok ünlüdür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pepusch Berlin;de doğdu. Ûstün müzik kabiliyeti gösterip 14 yaşında Berlin'de Prusya Krallığı sarayında müzisyen olarak görev aldı.

1700 civarlarında İngiltere'ye gidip Londra'ya yerleşti. Önce "Drury Lane Tiyatrosu"'nda viola çalgıcısı ve sonra klavsen çalgıcısı olarak çalıştı. O zaman Londra'da moda olan müzikli oyun janrı olan "masque" janrında birçok esere müzik katkısı yaptı. Böylece Londra'nın edebiyatla uğraşan yazarları ve sahne oyuncuları arasında isim yaptı. Londra müzik dünyasında ünü müziğinin hazırlamış olduğu "Venüs ve Adonis" adlı masque ile zirveye erişti.

1713de Oxford Üniversitesi tarafından "Doktor" unvanı ile onurlandırıldı. Chandos Dükü'nün Londra'nın kuzeybatısında bulunan Cannons adlı büyük malikanesinde 20 yıl kadar müzik direktörlüğü yaptı. Bu dönem de o malikanedeki kilise için pek çok dinsel müzik parçası besteledi. Orada müzik direktorlüğü yapmakta iken diğer bir ünlü Alman müzisyen olan Handel besteci görevi ile bu malikanede çalıştı.

1710 civarlarında 13 kurucu uye ile birlikte Londra'da "The Academy of Vocal Music (Vokal Müzik Akademisi)" ve 1726 "The Academy of Ancient Music (Eski Müzik Akademisi)" adlı kurumu kurdular. Pepusch 1735de bu kurumun direktörlüğünü üzerine aldı ve burada zamanın tanınmış müziksiyenleri ve bestecileri (örneğin Handel ve Geminiani) tarafından verilen konserler organize etti.

Pepusch, Akademi direktörlüğü görevinde ölümüne kadar kaldı. 20 Temmuz 1752de Londra'da ölmüştür.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pepusch, John Gay'in yazmış olduğu Beggars' Opera (Dilenciler Operası) adlı müzikli oyunun üvetürünü ve sarkılarının bestelerini hazırlamakla ünlü olmakla beraber birçok bestesi de bulunmaktadır. Bunlar arasında Londra'da temsil edilen birçok Masque tipi müziksel oyunun müzik besteleri, birkaç tane konçerto, birkaç tane obua, keman ve basso continuo için trio, flüt sonatları bulunmaktadır. "Cannons" malikanesinde müzik direktörü iken birçok dinsel ayin, ilahî vb dinsel müzik parçası da hazırlamıştır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]