Joey Adams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Joey Adams
Joseph Abramowitz.jpg
Doğum 6 Ocak 1911
Brooklyn, New York
Ölüm 2 Aralık 1999 (88 yaşında)
Manhattan, New York
Meslek Komedyen, köşe yazarı

Joey Adams, doğum adıyla Joseph Abramowitz (d. 6 Ocak 1911 - ö. 2 Aralık 1999), 1977'de Friars Club'da göreve getirilmiş ve 1973'te Borscht Belt kitabını yazmış olan ABD'li komedyen.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Brooklyn, New York'ta Joseph Abramowitz adıyla doğdu. Yıllarca New York Post'ta "Strictly for Laughs" köşesinde yazdı. Eşi Cindy Adams halen aynı gazetede sosyete/dedikodu yazarlığı yapmaktadır.

Adams'ın kariyeri 70 yıldan uzun bir zaman yayılmıştır ve gece kulüpleri ile vodvillerdeki gösterilerini de kapsar. Bir süre kendi radyo şovunu da sundu ve aralarında "From Gags to Riches", "Joey Adams Joke Book", "Laugh Your Calories Away", "On the Road with Uncle Sam"[1] ve "Encyclopedia of Humor"ın da bulunduğu 23 kitap yazdı.

Adams 1954'te Spend a Million adlı radyo şovunu sundu.

The Ed Sullivan Show ile Howard Stern'in 1990'lardaki televizyon şovları da dahil olmak üzere, pek çok kez televizyonda göründü. Ayrıca baş yapımcısı da olduğu Singing in the Dark (1956) ve Don't Worry, We'll Think of a Title (1966) ile Silent Prey (1997) filmlerinde rol aldı. Yıllarca New York'ta WEVD adlı radyo programının sunuculuğunu üstlendi.

Onurlandırılışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir vatandaş olarak hizmetlerinden dolayı Devlet Başkanları ve devlet adamları tarafından onurlandırıldı ve komedi alanında New York Üniversitesi, Long Island Üniversitesi ve mezun olduğu okul olan City College tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü. Friars Club'ta etkin olmasının yanında, American Guild of Variety Artists'in (AGVA) başkanıydı. New York belediye başkanı Robert F. Wagner tarafından Commissioner of Youth for the City of New York görevine getirildi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Adams kalp yetmezliği nedeniyle 88 yaşında, Manhattan'da bulunan St. Vincent's Hospital'da öldü. Ardından eşi ve belediye başkanı Rudy Giuliani tarafından anma konuşmaları yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Smith, Ronald L. Who's Who in Comedy. New York, Facts on File: 1992; pgs. 5,6

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]