Joaquín Rodrigo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joaquín Rodrigo
Joaquin Rodrigo büstü (Rosario, Arjantin)
DoğumJoaquín Rodrigo Vidre
22 Kasım 1901(1901-11-22)
Sagunto, Valensiya, İspanya
Ölüm6 Temmuz 1999 (97 yaşında)
Madrid, İspanya
MeslekMüzisyen, Piyanist, Besteci
EvlilikVictoria Kamhi (1933-1999)
Çocuk(lar)Cecile (d. 1941)

Joaquín Rodrigo Vidre, (d. 22 Kasım 1901, Sagunto — ö. 6 Temmuz 1999, Madrid), İspanyol klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözü.[1]

Joaquin Rodrigo Virde 1901 yılında İspanya'da, Valencia - Sagunto'da doğar. Henüz üç yaşındayken difteriye yakalanır ve görme yetisini kaybeder. Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başlar. Sonunda piyano virtüözü olur, birçok da klasik müzik eseri yazar ve uluslararası ün kazanır. Ancak tüm dünya Rodrigo'yu, Concierto de Aranjuez (Rodrigo'nun Gitar Konçertosu) adlı eseriyle tanır. On altı yaşında armoni ve kompozisyon dersleri alir. Erken bir yaşta kör olmasına rağmen, büyük başarılar kazanır.

Rodrigo, 19 Ocak 1933 tarihinde Valensiya'da, üç yıldan beri birlikte olduğu, Kamhi ailesinin kızı Türk piyanist Victoria Kamhi ile evlenir. Sonrasında Kamhi piyano kariyerine son verip, gözleri görmeyen kocasının asistanlığını yapar ve onun birçok dile çevrilmiş “De la mano de Joaquín Rodrigo: Historia de nuestra vida (Joaquin Rodrigo'yla el ele: Maestro'nun yanında hayatım) adlı biyografisini yazar. Çift Hitler Faşizminin en vahşi dönemlerinde, Fransa ve Almanya’da yaşarlar.

1936 yılında İspanya'da Hitler ve Mussolini destekli, General Franco komutasındaki askeri faşist güçler, seçimle işbaşına gelen sosyalistlerin "Halk Cephesi" koalisyonuna karşı ayaklanır. Ve İspanya, tüm dünyanın gözü önünde korkunç bir iç savaşa sürüklenir. Avrupa ülkeleri Hitlerden çekindikleri için, halka karşı yapılan bu kalkışmaya “İspanya'nın iç meselesi” diyerek sessiz kalırlar. Ancak birçok ülkenin devrimcileri, sosyalistleri ve anti-faşistleri “Enternasyonal Tugaylar” oluşturarak İspanya halkının yanında saf tutarlar. Üç yıl süren İç Savaş, Halk Cephesi’nin yenilgisiyle sonuçlanır ve İspanya'da Franco'nun -1975 yılında ölümüne kadar kırk yıl sürecek olan- diktatörlük dönemi başlar.

Rodrigo'nun 1939 yılında, gözleri görmediğinden eşine bölümler halinde yazdırdığı “Concierto de Aranjuez”, işte bu iç savaş ortamının eseridir. Konçerto, altı yüz bin kişinin öldüğü bu iç savaşı, cephelerde faşizme karşı direnen devrimcilerin umutlu coşkusunu ve sonrasında yönetimi ele geçiren diktatör Franco'nun kendi halkına yaşattığı acıları ve yaptığı zulümleri anlatır.  

Victoria Kamhi ile evliliklerinin 8. yılında 27 Ocak 1941'de kızları Cecile doğar. Rodrigo 1999'da karısı Kamhi'den iki yıl sonra, 97 yaşında, Madrid'de hayatını kaybeder. Kendisinin ve eşinin mezarları Aranjuez mezarlığındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]