Joan Laporta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Laporta

Joan Laporta i ostrich (d. 29 Haziran 1962), Katalan avukat. FC Barcelona'nın eski başkanı.

Barselona Üniversitesi'nden mezun oldu. FC Barcelona'da, “Elefant Blau” (Mavi Fil) adlı muhalif gruba liderlik ederek kulüp içinde etkili olmaya başladı. 2003 haziranında yapılan başkanlık seçimleri öncesinde favori adaylardan biri olarak gösterilmemesine rağmen seçim kampanyası döneminde giderek ilgi gördü. 16 Haziran 2003'te yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yarısından fazlasını alarak FC Barcelona'nın başkanı oldu.[1] Laporta'nın zaferinde asla gerçekleştiremeyeceği David Beckham'ın transfer edilmesi vaadi de etkili oldu. Seçildikten sonra bir medya starı konumuna yükseldi.

Laporta, son dört sezonda kayda değer bir başarısı olmayan ve son beş sezonda üç kez UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuş ezeli rakipleri Real Madrid'in gerisinde kalmış olmanın oyuncular ve taraftarlar arasında mutsuzluk ve hayalkırıklığı yarattığı bir ortamda Barcelona'yı devraldı. Genç ve büyük ölçüde denenmemiş bir yönetimle işbaşına gelen Laporta'yla beraber kulüp yeni bir döneme yelken açtı, eski oyunculardan Frank Rijkaard futbol takımının başına getirilirken başarısızlıkla sonuçlanan David Beckham'ın transfer girişiminden sonra Ronaldinho transfer edildi. Kulüp içi sorunlar dışında şiddete varan eylemler yapan taraftar gruplarıyla da hakaret ve ölüm tehditlerine rağmen savaşma kararı verdi, sonradan yapılan polis soruşturmasında bu gruplardan Boixos Nois'nin Laporta'yı kaçırmayı bile tasarladıkları anlaşıldı. Taraftar gruplarının baskıları ve kötü sonuçlarla başlayan sezona rağmen Laporta sürekli olarak taraftarlardan anlayış ve sabır bekledi.

Laporta yönetim kurulu üyelerine külüp gelirlerinin artırılması yönünde daha yaratıcı fikirler bulmaları için teşvik etti. Laporta'nın yeni yönetim tipi sonunda başarıyı getirdi; 2002/03 sezonunu altıncı sırada bitiren 2003/04 sezonunda da La Liga'nın alt sıralarına kadar gerileyen FC Barcelona sezonu ikinci olarak bitirdi. Ertesi iki sezon üst üste de lig şampiyonluğu unvanını kazandı. Devraldığı büyük boyuttaki borç yükünü azaltmasına rağmen Barcelona'nın altyapısından yetişmiş oyunculara eklemlenen uluslararası yıldızlarla kurulmuş takım, 2005-06 sezonunda Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu.

Temmuz 2006'da, FC Barcelona'nın üç üyesinin başvurusu üzerine mahkeme, Joan Laporta'nın dört yıllık resmi görev süresinin 30 Haziran'da bittiğini ve kulübün seçime gitmesi gerektiğine karar verdi.[2] Bu karar üzerine istifa eden Laporta'nın yerine başkanlık seçimlerinin yapılacağı eylül ayına kadar geçici bir yönetim kurulu göreve geldi. 3 Eylül 2006'da yapılan seçimlerde Laporta yeniden başkanlığa seçildi.

2008 yılının özellikle futbolda başarısızlık sergilenmesi, 2007-08 sezonunun kupasız kapatılması ve lig şampiyonluğunun ezeli rakip Real Madrid'e kaptırılması Laporta'nın yönetimine karşı sert eleştirilere neden oldu. Temmuz 2008'de yapılan güven oylamasında oyların yüzde 60.60'ı aleyhinde çıktı. Ancak başkanlığı kaybetmesine neden olacak % 66.66'lık güvensizlik oranına ulaşılamadığı için koltuğunu korudu. Oylamadan hemen sonra Laporta'nın kendisine yakın yöneticilerin baskısında kalarak istifa edeceği düşünülmesine rağmen Laporta dedikoduları yalanlayarak istifayı düşünmediğini açıkladı. Bu açıklama üzerine yönetim kurulundaki onyedi üyeden sekizi Laportanın güven oylamasından çıkan mesaja karşı tepkisizliğine tepki göstererek istifa ettiler.

Aynı yılın yaz aylarında Laporta Frank Rijkaard'ın yerine 1990'lardaki efsane Barcelona kadrosunun kaptanı olan deneyimsiz Josep Guardiola futbol takımının başına getirdi. Guardiola yönetimindeki FC Barcelona futbol takımı 2008-09 sezonuna kötü bir başlangıç yapmasına rağmen La Liga, İspanya Kral Kupası, İspanya Süper Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Süper Kupasını alarak yarıştığı bütün kulvarlarda zafere ulaştı.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]