Jive

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jive, "salon dansı" olarak da bilinen bir Latin Amerikan dans türüdür.

1940'lı yıllarda Afro-Amerikalılar tarafından ortaya çıkarılmış, II. Dünya Savaşı süresince Amerika'dan İngiltere'ye yayılmış ve ilk olarak 1944 yılında Londra'lı bir dans öğretmeni olan Victor Silvester tarafından "Jive" olarak isimlendirilmiştir.

Jive, Lindy Hop adlı dansın akrobatik hareketlerinden arındırılıp tekniğinin temizlenmesi ile ortaya çıkmış olup zaman içinde Rock and Roll, Boogie-Woogie gibi Swing danslarından etkilenmiştir.

Jive, çok canlı ve hareketli olmayı gerektiren bir dans türüdür. Bir süre uygunsuz bir dans olarak kabul edilmiş ve salonlarda yapılması yasaklanmıştır. Yarışma dansı olarak birçok değişiklikten geçmiş ve "Lindy", "West Coast Swing", "Amerikan Swing" ve "Rock 'n Roll" gibi farklı isimler almıştır. Rock and Roll dansına benzemekle birlikte, ondan daha hareketlidir. Günümüzde uluslararası Latin Amerikan dans yarışmalarında sergilenir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Jive ve East Coast swing, aynı müzik tarzı ve tempo gibi birçok figürü paylaşmaktadır. Jive'ın temel görünümü ve hissi, bacakların bir pompalama eylemi tasvir ettiği için çok fazla enerji ile gerçekleştirilmesidir. Hem East Coast swing hem de basic jive iki üçlü adım ve bir rock adımından oluşur. Jive, sayının "1, 2" olarak sayılan kaya adımı ile başlamasıyla farklılık gösterir. İki üçlü adım "3 ve 4" ve "5 ve 6" olarak sayılır. Yarışmalarda dakikada 176 vuruşta dans edilmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2020.