Jiraiya (Naruto)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gallant Jiraiya
Naruto karakter
Jiraiya main.jpg
İlk görünümManga 90. Bölüm
Naruto 52. Bölüm
Eser sahibiMasaşi Kişimoto
Profil
Yaş50-51 (I Kısım)
53 (II Kısım) />65-66 (boruto I Kısım)
CinsiyetErkek
Doğum tarihi11 Kasım
SınıfSannin
MeslekNinja (Shinobi)
SıfatEro Sennin (sapık keşiş)
Bilgi
BağlılığıKonohagakure
Önceki takımıSarutobi Takımı (Third Hokage, (Naruto), Jiraiya, Jiraiya Takımı (Jiraiya, Minato Namikaze,Asuma Sarutobi,Kurenai)
Jutsu/Kekkei genkai
 • Kuçiyose no Jutsu (Kara kurbağaları)
 • Kuchuyose: Gamakuçi Şibari
 • Kuchiyose: Yatai Kuzuşi no Jutsu
 • Doton: Yomi Numa
 • Katon: Gamayu Endan (Gamabunta ile)
 • Hari Jizō
 • Rasengan
 • Fūka Hōin
 • Gogyō Kaiin
 • Ō Fūin
 • Sannin Mode
 • Oodama Rasengan
 • Katon: Endan
 • Chou Oodama Rasengan
 • Kuchiyose Toad Mouth Bind

Jiraiya (自来也), manga ve anime serisi Naruto'da kurgusal bir karakterdir.

Jiraiya, Üçüncü Hokage (Sandaime Hokage) olan Hiruzen Sarutobi'nin Sannin lakabını taşıyan efsanevi üç öğrencisinden birisidir. Diğer iki efsanevi öğrenci Beşinci Hokage olan Tsunade ve Orochimaru'dur. Jiraiya aynı zamanda Konoha'nın Sarı Şimseği (Yellow Flash) lakaplı Dördüncü Hokage (Yondaime Hokage)'nin , Nagato(Pain), Yahiko ve Konan' ın hocasıdır. Jiraiya'nın en son ünlü öğrencisi ise Naruto'dur.

Jiraiya kurbağalara dayalı ninja tekniklerini kullandığı için aynı zamanda Gama Sennin (Kurbağa Keşişi) olarak da bilinmektedir.Tabii, genç kızlara olan zaafından dolayı Ero Sennin (Sapık Keşiş) olarak da bilinmektedir. Bu lakabı ona Naruto vermiştir.

Jiraiya küçüklüğünden beri Tsunade'ye ilgi duyar ama Tsunade tarafından reddedilmesinden dolayı güçlenmek ister. Güçlü bir shinobi olunca bütün kızları etkileyebileceğini düşünür. Bu isteği onu kurbağalar dağına götürür. Anlaşma yapmadan çağırma tekniğini (Kuchiyose no Jutsu) kullandığı için kurbağalar dağına gider ve oraya kendi rızasıyla giren ilk insan olur. Burada iken Senjutsu'da ustalaşmış ve Dağ'daki Oogama-Sennin (Büyük Kurbağa Keşiş) tarafından ileride hayatını kitap yazarak geçireceğine ve Eğiticeği öğrencilerden birinin dünyanın kaderini değiştireceğine dair kehanette bulunur. Nitekim öylede olur ve Jiraiya kitap yazarak dünyayı gezmeye ve dünyayı değiştirecek öğrencisini aramaya başlar bir yandan da shinobi dünyasındaki nefrete karşı bir çözüm bulmaya çalışır. Jiraiya herkes tarafından sevilen ve saygı gösterilen bir shinobidir ve Orochimarunun Jiraiya'yı salak gibi görmesi, Itachi'nin Kisame ile birlikte saldırsalar bile Jiraiya'yı kendileri ölmesi karşılığında öldürebilceklerini söylemesi ve Orochimaru'nun Itachi'den korkması gücü hakkında birçok soru işareti bırakmıştır. Ayrıca Jiraiya, Orochimaru köyü terk ettiğinde onu geri getiremediği için hep pişmanlık duyar ve bu nedenle kendisinin iyi bir shinobi olamadığı söyler.

Jiraiya sadece Naruto ve 4. Hokage'yi değil Amegakure'den 3 öğrenciyi de eğitmiştir. 3 Sannin'in Hanzo ile olan savaşından sonra Jiraiya, Yahiko, Nagato ve Konan'ı bulur ve Amegakure'de kalarak onları eğitir ve iyi shinobiler haline getirir. Yahiko Amegakure'yi daha iyi bir yer haline getirmek için Akatsuki'yi kurar ama Yahiko öldükten sonra lider Pain(Nagato) olur ve grubun amacını değiştirir. İlerliyen zaman içinde Jiraiya Pain ile karşılaşır ve ona karşı savaşırken Pain'in 3 bedeninide haklamasına rağmen bu kişiler Naraka Path tarafından onarılır. Jiraiya rahatlıkla kaçabilecekken Pain'in sırrını bilmeyen bir kimse onu asla yenemez diyerek kalıp savaşmıştır. Pain'in Kuchiyose No Jutsu (Çağırma Tekniği) kullanan bedenini ve Amegakure'li bir Shinobi'yi bir kurbağanın içinde Konoha'ya gönderir. Ölmeden önce ise gerçek olan aralarında değildi metnini veren bir şifreli mesaj bırakmıştır. Bu şifreyi Fukasaku adlı Kurbağa öğretmeninin sırtına kazımıştır. Bu şifreyi çözen kişi ise tabii ki Uzumaki Naruto olur. Hayatta olmasa bile bıraktığı bilgiler sayesinde Pain'in yenilmesinde hatta Naruto'nun Nagato'yu ikna etmesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Jiraiya öğrencileri ile birlikte

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]