Jîn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Jin sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Jîn
Film Afişi
Yönetmen Reha Erdem
Yapımcı Ömer Atay
Senarist Reha Erdem
Oyuncular Deniz Hasgüler, Onur Ünsal, Sabahattin Yakut, Yıldırım Şimşek
Yapım yılı 2013
Çıkış tarih(ler)i 2013 (2013)  Türkiye
Süre 122 Dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Jîn, Reha Erdem'in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 2013 yapımı sinema filmidir. Dünya prömiyeri 63. Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirdi.

17 yaşındaki bir genç kadın gerillanın örgütten ayrılarak dağdan inişini konu alan film,[1][2] 15 Mart 2013 tarihinde Türkiye'de gösterime girdi.

Erdem, filmle ilgili şu sözleri dile getirdi: "Kandil’e de Güneydoğu’ya da gitmedim. Ama gerilla fikri evrensel bir durum. Bu film PKK veya PKK’li belgeseli değil. Hiçbir şeyin belgeseli değil. Uydurma bir masal. Ama gerçeğe değdiği tarafları da var. Kendi kendime bir gerilla yaratmadım çünkü adı, sanı ve kostümü var. Yaşanan acı gerçeğe karşı gerçekçi olmayan bir meseleyle tavrımı söylemek istedim."[3] Erdem, filmin ana karakterini "Kadınlar umut, isyan figürleridir. Jîn de gerilla olmaktan, Kürt olmaktan önce kadın, hatta kadın olmakta olan kadın" diye tanımlamaktadır.[4]

Jîn, Kürtçe'de 'kadın' anlamına gelir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "17 yaşındaki Jin'in örgütten ayrılarak dağdan iniş serüvenini anlatan Reha Erdem'in son filmini, bu tecrübenin neye benzediğini bilebilecek bir kadınla izledik." Bir jin'in gözünden 'Jîn'. Radikal. En son 16 Ocak 2015 tarihinde erişildi. arşiv
  2. ^ "17 yaşındaki bir kadın gerillanın hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı filmde savaştan ziyade insanları sorguluyor." "Reha Erdem: Jîn benim umudum". Yeni Şafak. En son 16 Ocak 2015 tarihinde erişildi.
  3. ^ "Herkes iyi ve kötüdür, amaç kötü olanı azaltmak". Hürriyet. En son 16 Ocak 2015 tarihinde erişildi.
  4. ^ "Reha Erdem: Özgürlük hayallerle gelir". Cumhuriyet. En son 16 Ocak 2015 tarihinde erişildi.