Jesper Strömblad

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jesper Strömblad (d. 28 Kasım 1972), İsveçli In Flames grubunun kurucularındandır. Grubun solo gitaristidir. Ayrıca grubun ilk albümde davul, ilk 3 albümünde ise gitarla beraber klavyeleri çalmıştır. Bugüne kadar In Flames'in seslendirdiği tüm şarkıların gitarlarını yazmıştır. Björn Gelotte'nin gruba katılımı ile şarkıları ortaklaşa yazmaya başlamışlardır.

Anders Friden'la birlikte Cermonial Oath grubunda beraber çalmıştır. In Flames hayranlarının en sevdiği grup elemanı olduğu söylenmektedir. Sinergy grubunun kuruculuğunu yapan Strömblad, bu grupla 1 albüm çıkardıktan sonra gruptan ayrılmıştır. Aynı zamanda Hammerfall grubunun kurucusudur ve ilk albümünde davulları çalmıştır. Hala Dimension Zero isimli grupta bass çalmaktadır. 12 Şubat 2010 itibarıyla In Flames grubundan ayrıldığını açıklamıştır. Bu durumun ardında yatan sebep kendisinin uzun süredir devam eden alkol rehabilitasyonundan sonuç alamamış olmasıdır. Ancak grubun yaptığı açıklamada kapıların Jesper için daima açık olduğu belirtilmiştir. Ardından Sonic Syndicate'in eski kurucu elemanıyla bir proje yaptıklarını duyurmuştur.

ESP ve Gibson marka gitar kullanır, büyük bir Star Wars hayranıdır. Aynı zamanda bir World of Warcraft oyuncusudur.The Resistance adında yeni grup kurmuştur.Grubun diğer üyeleri ise şöyledir;