Jerzy Kuryłowicz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Jerzy Kuryłowicz (26 Ağustos 1895-Stanisławów, Galiçya, [bugün İvanofrankovsk, Ukrayna]-1978, Polonya), tarihsel dilbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Polonyalı dilbilimci. Hint-Avrupa dilleri araştırmalarının 20. yüzyıldaki en büyük adlarındandır. Hititçe sözcük ortasında görülen h sesini tanımlayarak (1927), İsviçreli dilbilimci Ferdinand de Saussure'ün ortaya atmış olduğu (1879), Hint-Avrupa dillerinde gırtlaksıl seslerin olduğu savını doğrulamış ve Hint-Avrupa dillerindeki ses değişimleri üzerine karşılaştırmalı çalışmalara öncülük etmiştir.

Viyana, Lviv, Paris (burada Antoine Meillet'nin derslerini izledi) ve Yale Üniversitesi'nde okuyan Kuryłowicz, Hint-Avrupa dilleri, özellikle de Roman ve Germen dilleri üzerine araştırmalarına 1924'te başladı. 1928'den sonra Lviv Üniversitesi'nde ders verdi. Études indo-européennes I (1935; Hint-Avrupa Dilleri Araştırmaları I) adlı yapıtını da bu sırada yazdı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya'daki Wrocław ve Kraków üniversitelerinde ders verdi.

En önemli yapıtları arasında L'Apophonie en indo-européen (1956; Hint-Avrupa Dillerinde Ünlü Almaşması) ve The Inflectional Categories of Indo-European (1964; Hint-Avrupa Dillerinde Bükün Kategorileri) yer alır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori:1895 doğumlular]]