Jebe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cebe Noyan
Ölüm1224
Moğolistan
BağlılığıMoğol İmparatorluğu
RütbesiNoyan (General)
Çatışma/savaşlarıKalka Nehri Muharebesi

Jebe ya da Cebe Noyan, Cengiz Han'ın 4 komutanından birisi ve Moğol İmparatorluğunun en önemli komutanlarından. Moğolların, Harzemşah işgalleri öncesi ve sırasında önemli rol almıştır.

Askeri hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cebe gösterdiği askeri başarılar ile Cengiz Han'ın en iyi generallerinden biri olmuş ve Cengiz Han için Subutay ve Muqali seviyesine yükselmiş. 1211 yılında Moğollar, Jin hanedanlığına karşı savaş ilan etmiş ve Cebe'de bu istilalar sırasında ordunun sol kanadını yönetmiş, büyük askeri başarılar göstermişti. 1218 yılında Cebe, Karahitay devletini işgal etme ile görevlendirildi. Aynı zamanda Karahitay hükümdarı Kuçluk'u da öldürmesi emredildi. Cebe ve 20.000 kişilik ordusu Karahitay Devletine girince büyük bir törenle karşılandı zira Kuçluk, budist bir Türk idi lakin halkın çoğu müslümandı. Kuçluk, halkını budist olmaya zorladı ve müslüman halka işkenceler ediyordu. Bu sebepten olsa gerek Karahitay halkı, Moğollara işgalci gözü ile bakmamıştı aksine Cebe ve ordusuna kurtarıcı gözüyle bakıyorlardı. Bu iyi niyetten ötürü Cebe, şehrin talan edilmesini yasakladı. 1219 yılına gelindiğinde Moğollar ve Harzemşahlar arasında savaş patlak vermiş ve Cebe'de bu savaşta büyük başarılar gösterdi. Tengri dağı çevresinde saldırılarda bulunan Cebe, daha sonrasında Harzemşah başkenti Semerkand'a gelerek Cengiz Han'ın ana ordusuna katılmıştı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Cebe Noyan'ın, Kalka Nehri Muharebesi sonunda bir Kıpçak tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor. Cebe'nin nasıl öldüğü hala gizemini korumakta.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Last Campaign and Death of Jebe Noyan. Pow.