Jean-Christophe Grangé

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Christophe Grange
Doğum15 Temmuz 1961 (62 yaşında)
Paris
MeslekYazar, Senarist, Gazeteci
MilliyetFransa
TürPolisiye, Gerilim
Resmî site

Jean-Christophe Grangé (d. 15 Temmuz 1961, Boulogne-Billancourt) Fransız yazar, gazeteci ve senarist. Eserleri 30'dan fazla dile çevrilmiştir.

Sorbonne'da edebiyat yüksek lisansını tamamladıktan sonra bir süre reklam yazarı olarak çalıştı. 28 yaşında fotoğrafçı Pierre Perrin ile tanıştı ve Perrin, Grangé'ı gazetecilik konusunda eğitmeye başladı. İkili, 1989'dan itibaren on yıl boyunca birlikte çalıştı ve dünyayı gezerek yazdıkları haber ve makaleleri çeşitli dergilere sattılar. Bağımsız çalışan ve yolculuklarını kendileri finanse eden ikili, 90'lı yıllarda birçok başarılı habere imza attı.

Grangé, 1994'te ilk romanı Leyleklerin Uçuşu'nu yayımladı. Roman, eleştirmenler tarafından dikkate değer bulunsa da kamuoyunun dikkatini çekmedi. 1998'de yayımlanan ikinci romanı Kızıl Nehirler ise Fransa'da satış listelerinde bir numaraya yükseldi. Bu gelişme üzerine ertesi yıl yeniden basılan Leyleklerin Uçuşu da çok satan oldu. 2000 yılında Kızıl Nehirler beyazperdeye taşındığında yönetmen koltuğunda Mathieu Kassovitz, başrollerde ise Jean Reno ve Vincent Cassel yer aldı.Film, Fransa'da 3,5 milyon kişi tarafından izlendi.

Grangé'ın üçüncü romanı Taş Meclisi, Eylül 2000'de piyasaya çıktı ve Fransa'da kısa sürede 150.000 adet sattı. Türkiye'de Ağustos 2001'de yayımlandı. 2006 yılında Stéphane Cabel ve Guillaume Nicloux tarafından senaryolaştırılan kitap, Guillaume Nicloux yönetiminde sinemaya uyarlandı. Filmin oyuncu kadrosunda Monica Bellucci, Catherine Deneuve, Moritz Bleibtreu, Sami Bouajila, Elsa Zylberstein, Nicolas Thau, Tubtchine Bayaertu, Laurent Grévill gibi güçlü isimler yer aldı.

2001 yılında vizyonda yer bulan Vidocq filminin senaryosunu Pitof ile birlikte yazdı.

2003 yılında Kurtlar İmparatorluğu'nu yayımladı. Eser 2005 yılında Chris Nohan'ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı. Kurtlar İmparatorluğu'nda Jean Reno'nun yanı sıra Emre Kınay da yer aldı. Kitabın Türkiye baskısı Temmuz 2003'te yapıldı.

2004'te "Kötülüğün Kaynağı" üçlemesinin ilk romanı Siyah Kan yayımlandı. Üçleme, 2007'de Şeytan Yemini ve 2008'de Ölü Ruhlar Ormanı ile tamamlandı. 2008'de aynı zamandı Koloni'yi yayımladı.

2011 yılında çıkan dokuzundu romanı Sisle Gelen Yolcu yayımlandı. 2012 yılında Kaïken ismiyle yayınlanan onuncu romanı çıktı.

2015'te "kökenleri karanlık Afrika ilişkilerine dayanan bir aile öyküsü"nün ilk bölümü olan Lontano yayımlandı. 2016'da ise Kongo'ya Ağıt ile bu öykü tamamlandı.

Ayrıca 2004 Zener'in Laneti üç ciltten oluşan bir çizgi roman yazdı. Çizimleri Philippe Adamov tarafından yapılan Zener'in Laneti, Taş Meclisi'nin öncülü niteliğindedir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]