İçeriğe atla

Jean-Charles de Borda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Charles de Borda
Doğum4 Mayıs 1733(1733-05-04)
Dax
Ölüm19 Şubat 1799 (65 yaşında)
Paris
VatandaşlıkFrensız
Kariyeri
DalıMatematik
İmza

Jean-Charles de Borda (4 Mayıs 1733, 19 Şubat 1799) Fransız matematikçi, fizikçi, sosyal bilimci ve denizci.

Hayat hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Borda, Jean-Antoine de Borda ve Jeanne-Marie Thérèse'nin oğlu olarak Lacroix Dax şehrinde doğdu.[1] Borda'nın 1756 yılında Memoire sur le mouvement des projectiles adlı eseri bir askeri mühendis olarak çalışmalarının bir ürünüdür. Bunun için, 1764 yılında Fransız Bilimler Akademisi'ne seçildi.

Borda, Karayipler'de kronometrelerdeki gelişmeler üzerinde test yapan bir denizci ve bir bilim adamıydı. 1777 ve 1778 yılları arasında Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na katıldı. 1781 yılında, o Fransız Donanmasındaki birkaç gemiden sorumlu olmuştur. 1782 yılında, İngiliz tarafından esir edildi ve kısa bir süre sonra Fransa'ya döndü. Su çarkları ve pompalar üzerinde iyileştirmeler yapan, bir Fransız Donanması mühendisi olarak döndü. 1784 yılında Fransız Donanması Gemi İnşaatçılığı Müfettişi olarak görevlendirildi ve donanma mimarı Jacques-Noël Sané'nin yardımı ile 1786 yılında Sané, standart tasarımları Sane'nin tasarımlarına dayalı olan Fransız donanmasını yeniden canlandırmak için büyük bir inşaat programını tanıttı.

1770 yılında Borda, Borda kuralı olarak adlandırılan bir sıralı tercihli oy sistemini formüle etti. Fransız Bilimler Akademisi 1801 yılında Napolyon Bonapart Akademi başkanı olduktan sonra kendi yönteminin kullanılması için ısrar eden Napolyon Bonapart tarafından bozulana kadar yirmi yıl için kendi üyelerini seçerken Borda yöntemini kullandı. Borda kuralı günümüzde bazı akademik kurumlar, yarışmalar ve çeşitli siyasi ülkelerde kullanılmaktadır. Borda kuralı ayrıca Quota Borda sistemi ve Nanson yöntemi gibi diğer yöntemler için bir temel olarak kullanılmıştır.

1778 yılında boylam hesaplamak için Lunar Uzaklıkları kısaltan kendi yöntemini yayınladı. Bu yöntem hala konum ayarlama ve navigasyon için kullanılan en iyi birkaç matematiksel yöntem arasında kabul edilir. Ayrıca bu yöntem Lewis ve Clarke tarafından ve kullanılan, örneğin; 1778 yılında, O hala pre-kronometre gün navigasyon ve konum sabitleme için birkaç benzer Matematiksel prosedürleri en iyi olarak kabul, boylam hesaplamak için Lunar Mesafeler azaltarak onun yöntemi yayınladı Kuzey-batı Amerika Birleşik Devletleri kendi araştırma sırasında kendi enlem ve boylam.

Yaptığı katkıların bir diğeri Delambre ölçümlerine uygun gelen metrik sistemin temeli olan standart metreyi icat etmesidir. Bir diğeri Toulon donanma müzesinde sergilenen Reflecting Circle'dır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hockey, Thomas (2009). The Biographical Encyclopedia of Astronomers. Springer Publishing. ISBN 978-0-387-31022-0. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2012. 
  2. ^ Tables Trigonométriques Décimales ou Table des Logaritihmes des Sinus, Sécantes et Tangentes, Suivant la Divisiondu Quart de Cercle en 100 degrés, du Degré en 100 Minutes, et de la Minute en 100 Secondes revues, augmentées et publiées par J. B. Delambre, Paris, AN IX (1801), L'Imprimerie de la République

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]