Jax Teller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jax Teller
İlk görünümSons of Anarchy 1x1
Son görünümSons of Anarchy 7x13
YaratanKurt Sutter
CanlandıranCharlie Hunnam[1][2]
SeslendirenCharlie Hunnam
Bilgileri
AmacıSAMCRO kulübünü korumak
CinsiyetErkek
UnvanBaşkan, Jackie Oğlum, Yakışıklı Jack, Jax
AileJohn Teller (babası)
Gemma Teller (annesi)
Evlilik(ler)Wendy Case (Eski eşi)
Tara Knowles
ÇocuklarAbel Teller
Thomas Teller
UlusAmerikan

Jackson Nathaniel "Jax" Teller, kurgusal Sons of Anarchy dizisi karakteri. Charlie Hunnam tarafından canlandırılmıştır.[3][4]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jackson "Jax" Teller, John ve Gemma Teller'ın oğlu olarak 1978 yılında Kaliforniya'da dünyaya gelmiştir. Henüz 15 yaşındayken babası John Teller'i kaybetmiştir. Sons of Anarchy motosiklet kulübünün bir kolu olan Redwood Original kulübü (SAMCRO) içinde büyümüştür. Aynı zamanda bu kulüp babasından kalan bir hatıradır. Jax, yaşı büyüdükçe kulübün masasına girmiş, kulüp için kararlar almaya başlamıştır ve kulüp içinde başkan yardımcılığına kadar yükselmiştir. Bu sıralar başkan üvey babası Clay Morrow'dur. Clay, kulübü suç içine çekmektedir fakat Jax, babasından kalan notları okudukça kulübün suç içinden çıkması gerektiğini görmüştür ve bu doğrultuda kararlar vermeye başlar.[5]

Clay ile Jax'in arası kısa süre sonra bozulur. Jax; kulübün zarar göreceğini, üyelerin ayrışacağını düşündüğü için içindekileri gizler ve Clay ile arasını düzeltir. Günler geçtikçe Clay diktatör gibi davranmaya başlar. Hatta Clay, kulübün bazı üyelerini öldürür. Jax ile Clay'in arası yeniden bozulur ve bu sefer Jax, Clay'in başkanlık yakasını alır ve üstüne bir cinayet bırakır.

Böylece, Clay artık başkan değildir. Jax başkanlığı üstüne almıştır ve kulübü suç içinden çıkartmaya çalışır fakat kulüp suçun içine saplanmıştır. Jax bu doğrultuda çaba sarf edecektir fakat aniden gelen bir ölüm Jax'i bir katile dönüştürür ve kulübü suçun merkezine çeker.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sons of Anarchy at IMDb". 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2020. 
  2. ^ "Hunnam, Glenn and Sagal in FX's Anarchy". Comingsoon.net. 11 Ocak 2008. 13 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2014. 
  3. ^ "Sons of Anarchy oyuncu kadrosu". 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2017. 
  4. ^ "About the show: Sons of Anarchy". FX Networks. 26 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2012. 
  5. ^ "Biker gangs! Guns! Drugs! 'Sons of Anarchy' ups the cable ante - but to what end?". Featuresblogs.chicagotribune.com. 2 Eylül 2008. 8 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2014. 
  6. ^ "TV's Best Dads: Jackson "Jax" Teller". Dadcentric.com. 25 Eylül 2009. 1 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2014.