İçeriğe atla

Japon kamelyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon kamelyası
Camellia japonica
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Tracheophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Ericales
Familya: Theaceae
Cins: Camellia
Tür: C. japonica
İkili adlandırma
Camellia japonica
Japon kamelyasının bir tomurcuğu

Japon kamelyası (Camellia japonica), Ericales takımına ait, çaygiller ailesinin genellikle çalı formuyla bilinen bitkisidir. Japon kamelyası genellikle çalı ya da ağaç formunda gelişir. Yaygın olarak 1,5 metre ila 6 metre arasında olsa da bazı varyeteleri 11 metreye kadar boylanabilir. Derimsi yaprakları dallar üzerinde almaşık bir dizilim gösterir ve aşağı indikçe yapraklar kalınlaşarak matlaşır. Yapraklarının çeperleri dişli bir yapıdadır, yaprağın ucunda ise bu diş daha belirginleşir. Kamelya yaprakları tırtıllar tarafından tercih edilen bir besindir.

Ocak-mart gibi erken bir dönemde çiçeklenirler. Çiçeklenme dalların uç bölgelerine daha yakın yerlerden kısa bir dal eşliğinde tekli ya da çift halinde gerçekleşir.

9 kadar çanak yaprak çiçeği sarmalar. Boyları 3 cm ila 4,5 cm arasında değişen taç yapraklarının genişlikleri 1,5 cm ile 2,5 cm arasındadır ve genellikle kırmızı renklidir. İç kısımdaki taç yaprakların daha sıktır ve en, boy oranı 1/3'ü kadardır. Özel yetiştirilen varyetelerinde daha sık bir taç yapraklarla donatılıdır. Erkek üreme organları 2,5 cm ila 3,5 cm boylarında taç yaprakları arasında sarmal bir yapıda uzanırken, aşağıdan çiçek sapına doğru bağlıdır. Japon beyaz gözlü kuşu (Zosterops japonica) çiçeğin döllenmesine yardım eder.

Meyve, her biri 1-2 santimetre (0,4-0,8 in) çapında bir veya iki büyük kahverengi tohum içeren üç bölmeli küre şeklinde bir kapsülden oluşur. Meyveler vahşi doğada eylülden ekime kadar ortaya çıkar.

Sınıflandırma

[değiştir | kaynağı değiştir]
Japon kamelyasına ait bir çiçek.

Cins ismi cizvit rahip ve botanikçi Georg Kamel'e atfen verilmiş olup, tür ismindeki Japon kelimesi bitkiyi ilk kez tasvir eden kaşif Engelbert Kaempfer'in (1651-1716) tasviri Japonya'da yapmasından kaynaklıdır.

Japon kamelyasının bir tomurcuğu

11. yüzyılda Çin'de porselen üzerine tekil çiçek işlemelerine rastlanmaktadır. 1826 yılında Avusturalya'nın Sidney şehrinde Elizabeth Bay House'un bahçesine dikilmiştir. Avrupalı kaşifler bu bitkileri çok daha önceden ülkelerine getirip bitkileri yetiştirmeyi başarmıştır.