Japon Kamelyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japon Kamelyası
Korunma Durumu
Asgari endişe
Bilimsel Sınıflandırma edit
Alem: Bitkiler
Şube Üst: Damarlı Bitkiler
Şube Orta: Kapalı Tohumlular
Şube: Çift Çenekliler
Şube Alt: Asteritler
Takım: Fundagiller
Aile: Çaygiller
Cins: Kamelya
Tür Japon Kamelyası
Latince ismi
Camellia japonica
Japon kamelyasının bir tomurcuğu

Japon Kamelyası olarak bilinen ''Camellia Japonica'' fundagiller takımına ait, çaygiller ailesinin genellikle çalı formuyla bilinen bitkisidir.

Japon kamelyası genellikle çalı ya da ağaç formunda gelişir. Yaygın olarak 1.5 metre ile 6 metre olsa da bazı varyeteleri 11 metreye kadar boylanabilir.

Derimsi yaprakları dallar üzerinde almaşık bir dizilim gösterir ve aşağı indikçe yapraklar kalınlaşarak matlaşırlar. Yapraklarının çeperleri dişli bir yapıdadır, yaprağın ucunda ise bu diş daha belirginleşir.

Kamelya yaprakları tırtıllar tarafından tercih edilen bir besindir.

Çiçek[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak-Mart gibi erken bir dönemde çiçeklenirler. Çiçeklenme dalların uç bölgelerine daha yakın yerlerden kısa bir dal eşliğinde tekli ya da çift halinde gerçekleşir.

9 kadar çanak yaprak çiçeği sarmalar. Boyları 3 cm ile 4,5 cm arasında değişen taç yapraklarının genişlikleri 1.5 cm ile 2.5 cm arasındadır ve genellikle kırmızı renklidir. İç kısımdaki taç yaprakların daha sıktır ve en, boy oranı 1/3'ü kadardır. Özel yetiştirilen varyetelerinde daha sık bir taç yapraklarla donatılıdır. Erkek üreme organları 2.5 cm ile 3.5 cm boylarında taç yaprakları arasında sarmal bir yapıda uzanırken, aşağıdan çiçek sapına doğru bağlıdır. Japon beyaz gözlü kuşu (Zosterops japonica) çiçeğin döllenmesine yardım eder.

Meyve[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyve, her biri 1-2 santimetre (0,4-0,8 in) çapında bir veya iki büyük kahverengi tohum içeren üç bölmeli küre şeklinde bir kapsülden oluşur. . Meyveler vahşi doğada Eylül'den Ekim'e kadar ortaya çıkar.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon Kamelyasına ait bir çiçek.

Cins ismi cizvit rahip ve botanikçi Georg Kamel.' e atfen verilmiş olup, tür ismindeki ''Japon'' kelimesi bitkiyi ilk kez tasvir eden kaşif Engelbert Kaempfer (1651-1716)' 'in tasviri Japonya'da yapmasından kaynaklıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon kamelyasının bir tomurcuğu

11. yüzyılda Çin'de porselen üzerine tekil çiçek işlemeleri karşımıza çıkar. 1826 yılında Avusturalya'nın Sidney şehrinde ''Elizabeth Bay House'' 'un bahçesine dikilir. Avrupalı kaşifler bu bitkileri çok daha önceden ülkelerine getirip bitkileri yetiştirmeyi başarmıştır.