Jane Jacobs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jane Jacobs
Doğum4 Mayıs 1916 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Ölüm25 Nisan 2006 (89 yaşında)
Toronto Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Alma mater
  • Columbia University School of General Studies Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MeslekGazeteci, Şehir plancısı, yazar, yazar, ekonomist Bunu Vikiveri'de düzenleyin
İşveren
  • Amerika
  • Architectural Forum Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Jane Jacobs (4 Mayıs 1916 - 25 Nisan 2006) kentsel incelemeler alanındaki önemli çalışmalarıyla tanınan Amerikalı-Kanadalı kadın gazeteci, yazar ve aktivist. En önemli kitabı The Death and Life of Great American Cities 'de (1961) yazar, kentsel yenilemenin birçok kentlinin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte olmadığını söylemiştir. Kitap aynı zamanda eyes on the street' '[1] 'sosyal sermaye' gibi sosyolojik konseptlerin tanınmasını sağlamıştır.

Jacobs, var olan mahalleleri "gecekondu temizliği"nden korumak gibi halka destek olan organizasyonlarıyla ve özellikle Greenwich Village bölgesinin yenilenmesini öneren Robert Moses'ın planlarına karşı duran fikirleriyle tanınmaktadır. Gazeteci-yazar, SoHo ve Little Italy bölgelerinden doğrudan geçirilmesi planlanan Lower Manhattan otobanının yapımının olaylı bir biçimde iptal edilmesinde etkin rol oynamış ve bir grup insanı projeye karşı kışkırttığı için 1968 yılında tutuklanmıştır. 1968 yılında Toronto'ya taşınan Jacobs, Spadina otobanının yapımına ve Toronto'da yapılması planlanan ve inşa halindeki otobanlar ağına karşı muhalif kanatta yer almıştır.

Bir anne ve bir yazar olarak Jacobs, şehir plancılığı alanındaki uzmanlaşmada erkek egemenliğini eleştirmiş ve bu alanda herhangi bir akademik öğrenime sahip olmaması nedeniyle piyasadaki yerleşik figürler tarafından yöneltilen aşağılamalara maruz kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "eyes on the street". 5 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2017.