James H. Billington

Vikipedi, özgür ansiklopedi
James H. Billington
James H. Billington 8971.JPG
Doğum 1 Haziran 1929
Bryn Mawr, Pensilvanya, ABD
Ölüm 20 Kasım 2018 (89 yaşında)
Washington DC, ABD
Milliyet Amerika Birleşik Devletleri Amerikalı
Eğitim Princeton Üniversitesi
Oxford Balliol Koleji
Meslek Akademisyen ve kütüphaneci
Etkin yıllar 1987-2015
Memleket Bryn Mawr, Pennsylvania, ABD
Evlilik Marjorie Anne Brennan
Çocuk(lar) Dr. Susan Billington Harper
Anne Billington Fischer
"Din adamı" James Hadley Billington Jr.
Thomas Keator Billington
İmza
James H. Billington signature.png

James Hadley Billington (d. 1 Haziran 1929 – ö. 20 Kasım 2018), Amerikalı akademisyen ve kütüphaneci. Dönemin Amerikan Başkanı Ronald Reagan tarafından Kongre Kütüphanesi'nin 13'üncü başkanı olarak atanan Billington, 14 Eylül 1987'den 30 Eylül 2015 tarihinde istifasına kadar görev yaptı.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı akademisyen ve kütüphaneci James H. Billington 1 Haziran 1929'da Bryn Mawr, Pensilvanya'da doğdu. Philadelphia, Pensilvanya'da yetişti. Billington eğitimini Princeton Üniversitesi ve Oxford Balliol Koleji'nde tamamladı.

Akademik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

James H. Billington (sağda) ve George Soros (solda), Ocak 2001'de

Billington, kariyerine ilk olarak Harvard Üniversitesi'nde profesör olarak başladı. Daha sonra 1973'ten 1987'ye kadar Billington, Washington DC’de 28’inci Cumhurbaşkanlığı resmi görevlisi olarak atanarak "Woodrow Wilson Uluslararası Burslar Merkezi" bünyesinde üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Yönetici olarak çalıştığı Kennan Enstitüsü'nde Rusya üzerine çalışma programları hazırlamış ayrıca yedi yeni eğitim programı ile "Wilson Quarterly"nin kuruculuğunu yapmıştır.

Kütüphanecilik kariyeri (1987-2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Billington, 14 Eylül 1987'de Kongre Kütüphanesi'nin yöneticisi olarak yemin etti. 1800'de kurulan Kongre Kütüphanesi'nin kurulduğu günden bu yana bu görevi yürüten 13'üncü yöneticisi olmuştur. Görevi, Amerikan Senatosu tarafından oybirliği ile kabul edilmiştir.[1]

Billington, Kütüphane'nin ve diğer araştırma kurumlarının koleksiyonlarından 24 milyondan fazla Amerikan tarihi öğesinin ücretsiz olarak çevrimiçi olarak yayınlanmasını sağlayan "American Memory National Digital Library" (NDL) Programı'nı desteklemiştir.[2] Amerikan Kütüphanesi'nin veritabanının açılması sayesinde geçen zamanda internet hizmetlerininde gelişmesiyle 2,6 milyar işlemin kolay yapılması sağlanmıştır.   Billington, 30 Eylül 2015'te yaşının ilerlemesinden dolayı görevinden istifa ettiğini duyurdu.  

Özel yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Billington yaşamı boyunca Marjorie Anne Brennan ile evli olup Dr. Susan Billington Harper, Anne Billington Fischer, "Din adamı" James Hadley Billington Jr. ve Thomas Keator Billington adlı 4 çocuk sahibi olup 12'de torunu vardır. [3] Billington ve doktor olan kızı Susan, her ikisi de "Rhodes Bursu" ile ödüllendirilerek İngiltere'ye yollanarak Oxford'da (DPhils) puanıyla özel eğitim hakkı kazanan ilk baba ve kızıdır.

Amerikalı akademisyen ve kütüphaneci James H. Billington 20 Kasım 2018'de Vaşington DC'de zatürre tedavisi gördüğü bir hastanede 89 yaşında ölmüştür.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta James H. Billington ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.