Jack Kevorkian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jack Kevorkian, 15 Ocak 2011

Jacob "Jack" Kevorkian (d. 26 Mayıs 1928, Pontiac, Michigan - ö. 3 Haziran 2011, Royal Oak, Michigan), Ermeni asıllı Amerikalı patolog, ressam, besteci, enstürmanist, ötanazi savunucusu ve uygulayıcısıdır. 1990'dan başlayak 130 ölümcül hastaya kendi geliştirdiği bir karışımı enjekte ederek ötanazi ile ölmelerine yardım etmiştir. Bundan dolayı ötanazi karşıtlarınca Doktor Ölüm olarak anılmıştır. Kardeşi Margo Janus adına ötanazi uygulanan bir klinik açmış fakat baskılar sonucu kapatmak zorunda kalmıştır.

1999'da Michigan'da bir mahkeme jürisi, Dr. Jack Kevorkian'ı ölümcül bir hastaya iğne yaparak öldürmekten (ötanazi) suçlu buldu. Savunmasında hastaların daha fazla acı çekmesini önlemek için ölmelerini sağlayak onlara iyilik yaptığını belirtmiştir. 1 Haziran 2007 tarihinde ABD Yüksek İdare Mahkemesinin davayı reddetmesi üzerine tahliye edildi. Hepatit C'ye bağlı karaciğer kanseri olduğu bilinen Dr. Kevorkian, akciğerinde bir kan pıhtısının oluşması sonucu 3 Haziran 2011 tarihinde vefat etmiştir.

2010 yılında Başrolünü Al Pacino'nun oynadığı "You Don't Know Jack"(Türkçe ismi "Doktor Ölüm") isimli bir biyografik sinema filmi çekilmiştir. Al Pacino bu rolüyle En iyi Aktör-Drama Dalında Altın Küre kazanmıştır.