Itachi Uchiha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uchiha Itachi
Naruto karakter
UchihaItachi.png
İlk görünüm Manga 139. Bölüm
Naruto 80. Bölüm
Eser sahibi Masaşi Kişimoto
Seiyū Hideo Ishikawa
Profil
Yaş 1.Kısım: 17-18
2.Kısım: 21
Cinsiyet Erkek
Doğum tarihi 9 Haziran
Sınıf S-Rank
Bilinen akrabaları Fugaku Uchiha (babası, öldü)
Mikoto Uchiha (annesi, öldü)
Sasuke Uchiha (kardeşi)
Bilgi
Rütbesi ANBU (Görev gereği kaçak ninjadır)
Önceki bağlılığı Konohagakure
Akatsuki
Önceki takımı Kisame Hoshigaki , Itachi Uchiha (Akatsuki ikili takım)
Jutsu/Kekkei genkai

Amaterasu
Clone Great Explosion
Crow Clone Technique
Demonic Illusion: Mirage Crow
Demonic Illusion: Mirror Heaven and Earth Change
Demonic Illusion: Shackling Stakes Technique
Early Sacrifice
Ephemeral
Fire Release: Great Fireball Technique
Fire Release: Phoenix Sage Fire Technique
Fire Release: Phoenix Sage Flower Nail Crimson
Genjutsu: Sharingan
Izanami (Sharingan Tekniği)
Sensing Barrier Pass Technique
Shadow Clone Technique
Summoning Technique (Karga)
Susanoo
Transcription Seal: Amaterasu
Tsukuyomi
Water Release: Starch Syrup Capturing Field (Sadece Novel)
Water Release: Water Bullet Technique
Water Release: Water Dragon Bullet Technique
Water Release: Water Fang Bullet

Yasaka Magatama

Uchiha Itachi , Naruto isimli manga ve anime serisinde yer alan karakterlerden biridir.

Uchiha Itachi, Konoha Köyünde yetişmiş serideki en güçlü ninjalardan biridir. Mangekyou Sharingan uyandırabilmiş, savaş ve dövüş zekası üst düzey, S-Sınıfı bir ninjadır. Mangekyou Sharingan'ın 3 büyük jutsusu Amaterasu, Tsukuyomi ve Susano'yu uyandırmıştır ve üçünü de ustalık derecesinde kullanabilmektedir. Aynı zamanda Uchiha Sasuke'nin ağabeyidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ninja Akademisi'nden 7 yaşında mezun olup, Sharingan'ı 8 yaşında kullanmayı öğrendi. 10 yaşında Chuunin rütbesine ulaşıp, kısa sürede ANBU'ya terfi ettirildi. 13 yaşında ise ANBU takım-liderliğine terfi etti. Klanının Konoha'ya ihanet edip saldırma arayışında olduğu bir dönemde Itachi, gizli bir görevle tüm klanını 13 Yaşında katletti, kardeşi Sasuke hariç.Kardeşini intikam ve nefret duygusuyla doldurdu. Ve Konoha'yı terketti. Bu olaydan sonra Konoha kaçak-ninjası olarak aranmıştır. Akatsuki adlı suç örgütüne katılmıştır Konoha'dan ayrıldıktan sonra. Kardeşi Uchiha Sasuke ile yaptığı dövüş sonrası ölene kadar da bu örgütte fiilen görev yapmıştır. Ancak hiçbir zaman örgütü gerçekten desteklememeiş aksine içeriden örgüte göz kulak olmuştur.Itachi, kardeşiyle dövüşünden önce Sasuke'nin eski en yakın arkadaşı ve şimdiki can düşmanı Naruto'nun karşısına çıkmış, ona gizli bir güç vermiştir.Bu güç Uchiha Shisui'nin kendine özgü jutsusu Koto Amatsukami'dir. İnsanları onlar hiç farketmeden genjutsu altına alıp istediğini yaptırabilir.Itachi Sasuke'nin gerçeği öğrenip Konoha'ya saldırmak istemesi durumunda Naruto'nun onu engelleyebilmesi için verdi bu gücü ancak bu güç Naruto ile Sasuke dövüşmeden Edo Tensei ile canlanan Itachi'yi Edo Tensei ile kontrol edilmekten kurtardı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Itachi'nin kardeşi Sasuke yıllarca ağabeyine kin besleyerek büyümüştür. 12 yaşında Konoha'dan ayrılıp Orochimaru adlı eski Akatsuki üyesi, 3. Hokage'nin ölümünden sorumlu suçlunun yanına gitmiştir eğitilmek için. 15 yaşında Orochimaru'yu öldürüp kendini özgür kılmış, 16 yaşındaysa kendi suç örgütü Hebi (Yılan) ile ağabeyinin karşısına çıkmıştır. Ağabeyi gibi Mangekyou Sharingan açamamış olduğundan Itachi karşısında pek bir varlık gösteremez. Buna rağmen Itachi ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır ve savaşta bilerek aldığı darbelerin de etkisiyle bitkin düşer, ölmeden önce kardeşine parmak darbesi(çocukluğunda hep yaptığı gibi) ile önemli güçler bırakır (aynı zamanda Amaterasu'sunu yeniden programlayıp Uchiha Obito'nın sharinganını görür görmez Amaterasu'yu etkinleştirmesini sağlar) ve bu dövüşün hayalini kuran saygıdeğer Itachi, Sasuke'den onu affetmesini isteyerek mutlu bir şekilde hayata gözlerini yumar.

Ölümünün ardından Tobi(Obito), Sasuke'ye aslında Itachi'nin bir Konoha ajanı olarak görev aldığını, klanını da Danzou'dan aldığı emir doğrultusunda öldürdüğünü iddia eder. Ama görevine aykırı olarak bir tek kardeşi Sasuke'yi öldüremediğini ifade eder.

Daha sonraki bölümlerde Orochimaru'nun binevi bedenini alan Yakushi Kabuto Orochimarunun yasaklı bir jutsusu olan Edo Tensei yi geliştirip 4.Büyük Ninja Savaşı'nda Uchiha Itachi'yi canlandırır.

Kabuto'nun Itachiyi canlandırmasından sonra Itachi kotoamatsukami denen Shisui Uchiha'nın göz tekniğini kullanarak Edo tensei kontrol mührünü kırıp Naruto ve Killer Bee ile Nagato karşısında dövüşür ve Totsuka no tsuguri sayesinde Nagato mühürlenir bunun üzerine Itachi Edo tensei yi kaldıracak bir planı olduğunu söyleyip Sasukeyi Narutoya emanet eder ve Ortalıktan ayrılır

Yeniden Dirilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

4. Ninja Savaşı patlak verdiğinde Orochimaru'nun öğrencisi Kabuto, Edo Tensei isimli jutsuyu kullanarak Itachi'yi yeniden diriltir. Itachi ve Nagato'yu Naruto ve Killer Bee'yi yakalaması için yollar. Itachi, Kabuto'nun kontrolü altında olmasına rağmen bilinci yerindedir. Mangekyou Sharingan'ını kullanarak Naruto'ya saldırdığında daha önceden Naruto'ya verdiği gizli güç ortaya çıkar: Shisui'nin gözü. Shisui, Itachi'nin en yakın arkadaşıdır. Ölümünden kısa bir süre önce kalan tek gözünü Itachi'ye vermiştir. Itachi de bu gözü bir kargaya implant edip ileride Sasuke ile olacak muhtemel savaşında Sasuke'nin ikna olmaması durumunda 'Konoha'yı koru.' emri ile Naruto'ya vermiştir fakat edo Itachi Naruto ile karşılaşır ve Itachi'nin mangekyou sharingan'ı karşısında bu teknik aktifleşir. Bunun sonucunda Itachi'nin ipleri artık Kabuto'nun elinde değildir, hür iradesine paralel olarak Konoha'yı koru emri doğrultusunda Naruto'ya yardım edip Edo Nagato(Pain)'yu yener ve tekrar dünyaya getirilmemesi için ruhunu totsuka kılıcı ile mühürler. Bundan sonra Kabuto'yu bulmak için Naruto ve Bee'nin yanından ayrılır. Yolda kardeşi Sasuke'yle karşılaşır. Cevaplar isteyen kardeşine vakit ayırmaz ve birlikte Kabuto'nun yanına varırlar. Itachi ve Kabuto savaşmaya başlar. Kardeşinden yana tavır alan Sasuke, Itachi'ye yardım eder. Kabuto'ya karşı Izanami'yi aktifleştiren Itachi Izanami'nin Izanagi'nin aksine, gerçeği illüzyona değil de illüzyonu gerçeğe dönüştürerek kadere yön verdiğini söyler.Daha sonra Kabuto'yu Izanamiye hapseden Itachi Edo Tensei'yi durdurur.Bu esnada Sasuke ona kendi duygularından bahseder ve onunla vedalaşır.Fakat Itachi o gitmeden Sasuke'ye istediği açıklamaları yapar.Artık duygularını gizlemesine gerek kalmadığını söylerek alnını kardeşinin alnına dayar ve onu ne yapmaya karar verirse versin seveceğini söyler.Itachi'nin tekrar ölümüyle Sasuke bir arayışa sürüklenir.

Karakteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Itachi'nin soğukkanlı bir kişiliği vardır. Görevi uğruna veya gerekli gördüğü durumlarda karşısındaki kişinin acımadan canını alabilir. 3. Ninja Savaşı'nda çocuk olarak bulunması karakterini kökten etkilemiştir. Tam manasıyla bir pasifist olan Itachi gerekmediği takdirde asla savaşmaz. Tıpkı bir satranç oyuncusu gibi her zaman birkaç adım ilerisini düşünür, asla boşa hamle yapmaz ve analiz yeteneği çok iyi bir ninjadır.

Şu ana kadar anime veya mangada savaştığı kimseye karşı mağlup olmamıştır. Sadece, Naruto'nun peşindeyken Kisame'nin saldırma talebine karşılık olarak Jiraiya'nın karşısında ikisinin hiçbir şansının olmadığını ve hatta yanlarında diğer adamlarla gelseler bile en iyi durumun herkesin ölmesi olacağını söylemiştir. Bunu gerçekten mana edip etmediğini bilmemekteyiz, nitekim Jiraiya, Konoha'ya bağlı en güçlü ninja idi ve Itachi'nin Konoha'nın iyiliği için Jiraiya ile olası bir çatışmaya girmek istememesi de muhtemeldir.