IslamQA.info

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Islam Q&A, kurucusu ve danışmanı Selefi hareketin bir parçası olan Muhammed Al-Munajjid tarafından Kuran ve Sünnet (hadis dahil) literatürünün yorumlarına dayalı olarak İslam hakkındaki sorulara cevaplar sunan İslami bir davet sitesidir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmet, ilk olmasa da ilk çevrimiçi fetva hizmetlerinden biriydi.[2] IslamQA.info'nun 1997'de Muhammed Al-Munajjid tarafından piyasaya sürülmesi, soruları Kur'an ve Hadislerin Sünni yorumuna göre yanıtlama girişiminin başlangıcı oldu.[2] Web sitesinde "Bu sitedeki tüm sorular ve cevaplar, bu sitenin amiri Şeyh Muhammed Saalih el-Munajjid tarafından hazırlanmış, onaylanmış, revize edilmiş, düzenlenmiş, değiştirilmiş veya şerh edilmiştir."

Suudi Arabistan'da tartışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Web sitesi, bağımsız fetvalar yayınladığı için Suudi Arabistan'da yasaklandı. Suudi Arabistan'da, krallığın Kıdemli Alimler Konseyi fetva verme konusunda tek sorumluluğa sahiptir. Konseye, Ağustos 2010'da yayınlanan bir kraliyet fermanıyla fetva yayınlamak için bu münhasır yetki verildi (kısıtlamalar 2005'ten beri yürürlükte olmasına rağmen, nadiren uygulandı); bu hareket, Christopher Boucek tarafından "devletin ülkenin dini düzeni üzerindeki önceliğini savunmak için nasıl çalıştığının son örneği" olarak tanımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Biography of the site's General Supervisor - Islam Question & Answer". 9 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
  2. ^ a b Heaven on Earth: A Journey Through Shari'a Law from the Deserts of Ancient Arabia ... macmillan. 2012. s. 207. ISBN 9780099523277. 27 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2021.