Isla de la Juventud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 21°45′K 82°51′B / 21.75°K 82.85°B / 21.75; -82.85 (Isla de la Juventud)

Isla de la Juventud
Küba
Juventud Adası'nın konumu
Ülke Küba Küba
Merkez Nueva Gerona
Alanı 2,200 km²
Nüfus
-Yoğunluk
87,000

Isla de la Juventud (Türkçe: Gençlik Adası), eskiden (1978'e değin) Isla de Pinos, Antil Denizinde, Küba'ya ait ada ve il. Kuzeybatıda Indios Boğazı, kuzey ve kuzeydoğuda da Batabanó Körfeziyle çevrilidir. 1925'ten beri bağlı olduğu Küba'dan Batabanó Körfeziyle ayrılır. 2,200 km²'lik yüzölçümü ile Canarreos Takımadalarının en büyüğüdür.

Adanın kuzey kesiminin üçte ikisi çam ormanları ve savanlarla kaplı dalgalı bir düzlüktür; bölgede yükseklikleri 300 m'ye ulaşan birkaç tepe vardır. Başlıca ekonomik etkinlikler balıkçılık, sebzecilik ve turunçgil üretimidir. Greyfurt üretimi ada ekonomisinin temelini oluşturur. Adanın merkezi ve başlıca kenti olan Nueva Gerona'nın yakınlarında Ulusal Islahevi yer alır. Juventud'un Lanier Bataklığının güneyinde kalan ve kayalıklarla kaplı olan kesiminde az sayıda balıkçı ve kömürcü yaşar. Adada kaolin ve mermer çıkarılır. Küba'nın özel belediyelerindendir.

Presidio Modelo[değiştir | kaynağı değiştir]

Presidio Modelo

Adada bulunan ve günümüzde müze olan Presidio Modelo adlı hapishane Küba tarihinde önemli bir imgedir. Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro Fulgencio Batista rejimine karşı giriştiği ancak başarısızlıkla sonuçlanan Moncada kışlası saldırısından (1953) sonra bu hapishanede tutuldu. Devrimden sonra ise karşı devrimciler ile diğer rejim karşıtı kişiler burada tutuldu.

  1. yönlendirme Şablon:Küba'nın en üst düzey idari birimleri