Import Export

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Import Export
YönetmenUlrich Seidl
YapımcıUlrich Seidl
OyuncularEkateryna Rak
Paul Hofmann
Michael Thomas
Natalja Baranova
Natalja Epuraneu
Çıkış tarih(ler)i9 Kasım 2007 (2007-11-09)
Süre135 dakika
ÜlkeAvusturya
DilAlmanca
Rusça
Slovakça

Import Export, yönetmenliğini Ulrich Seidl'in yaptığı 2007 yapımı Avusturya filmi. 2007 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye adayı olan film,[1] Erivan Uluslararası Film Festivali'nde Altın Kayısı kazanmıştı. Yapım, 16mm film ile, 2005-Mayıs 2007 döneminde Viyana, Ukrayna, Romanya, Çekya ve Slovakya'da çekildi.[2] Hikâye, daha iyi bir hayat arayışıyla Batı'ya giden Ukraynalı bir hemşire ile aynı tarihlerde aynı amaçla, Doğu'ya giden Avusturyalı işsiz bir güvenlik görevlisinin yolculuğunu takip etmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ukraynalı Olga, Doğu Ukrayna'da annesi ve çocuğu ile yaşayan bir kadındır. Mesleği olan hemşirelikten kendisi ve bebeğine yetecek kadar kazanamadığı için, ek iş olarak porno sektöründe çalışır. Sonraları ülkesinden ayrılarak Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gider ve zengin bir ailenin evinde yatılı olarak hizmetçilik yapar. Ancak hırsızlık yaptığından şüphelenen evin hanımı, onu kovar. Ardından bir yaşlı bakım merkezinde temizlikçi olarak işe girer. Merkezdeki yaşlılardan Erich'le aralarında bir ilişki gelişir; adam kendisine evlenme teklif eder. Bu sayede Avusturya vatandaşlığı alabileceğini düşünen Olga teklifi kabul eder ama henüz evlenemeden Erich kalp krizinden hayatını kaybeder.

Viyanalı Pauli annesi ve üvey babası ile yaşayan genç bir adamdır. Dövüş sanatlarıyla ilgilenir; Caeser adlı büyük bir köpeği vardır. Bir alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Bir grup sarhoş Türk tarafından, kıyafetleri çıkarılarak kendi kelepçeleriyle kelepçelenince kovulur. Köpeğinden korkan kız arkadaşı ondan ayrılır; aralarında üvey babası Michael'in de olduğu birçok kişiye bocu vardır. Michael, Ukrayna'ya kumar makineleri kurmaya gittiği bir işe onu da yanında götürür. Yolculuk sırasında, Slovakya'nın Košice kentindeki fakir Roman çingene mahallesinde, Pauli bir hayat kadını tutmaya çalışır. Ancak satıcı adamla fiyatta anlaşamazlar; adamlar onu arabaya kadar kovalar. Ukrayna'nın Ujhorod bölgesine geldiklerinde bir otel odası tutup, barda kız tavlamaya çalışırlar. Pauli, hesabı ödemek için Michael'den borç almaya odaya çıktığında, adamın bir hayat kadınıyla beraber olduğunu görür. Michael kadını aşağılayıp, eziyet ederken Pauli'ye de izlemesi için ısrar eder; genç odadan ayrılır. Ertesi gün Michael'den ayrılan Pauli, bölgede bir iş arar ama bulamaz. Genç adam son olarak Ukrayna'nın içine veya tekrar Batı'ya geri doğru, yol kenarında yürüyerek, otostop çekerken görülür.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Festival de Cannes: Import Export". festival-cannes.com. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]