Il Quarto Stato

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Giuseppe Pellizza da Volpedo'nun sembolleşmiş tablosu "Il Quarto Stato"

Il Quarto Stato ya da Türkçe çevirisiyle Dördüncü Kuvvet, İtalyan ressam Giuseppe Pellizza da Volpedo'nun 1901 yılında tamamladığı başyapıtı olan tablo.

İtalyan Neo Empresyonizmi'nin en önemli örneklerinden biri olan bu tablo, üzerine yüklenen politik anlamlar ve İtalya'nın kuruluşunda büyük bir rol oynayan sendikal mücadeleleri kayıt altına alması açısından da sembolik bir önem taşır.

Volpedo bu eserine "Dördüncü Kuvvet" adını, Fransız Devrimi sonrasının üç egemen toplumsal sınıflarına (Asiller, Kilise ve Avam) karşı, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren işçi sınıfının "dördüncü kuvvet" olarak çıkmaya başlaması nedeniyle vermiştir.

Popüler kültürde kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Il Quarto Stato" (Dördüncü Kuvvet) adlı tablo, İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci'nin 1900 filminin açılış sahnesi olarak kullanıldı.
  • Yazar Giancarlo Berardi ve çizer Ivo Milazzo'nun yarattığı kültleşmiş Ken Parker çizgiromanının Lo Sciopero (Grev) isimli macerasının kapağı, bu tablodan esinlenilmiştir.[1][2]
  • 1998 yılında başrollerini Antonio Banderas ve Catherine Zeta-Jones'un oynadığı Zorro'nun Maskesi filminde, maden yıkıldıktan sonra köylülerin özgürlüğe yürüdükleri sahne, Il Quarto Stato'ya güçlü bir göndermedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Medeiros, Jotabê (13 Kasım 2013). "Western à brasileira". Estadao. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014. 
  2. ^ Mongiovi, Gary. "Bonelli Deserves More". Komix. 1 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014.