Ignacio Carrera Pinto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ignacio Carrera Pinto

Ignacio Carrera Pinto (d. 5 Şubat 1848 - ö. 9 Temmuz 1882), Pasifik Savaşı'na katılan Şilili subay.

Şili'de, Santiago'da, José Miguel Carrera Fontecilla ve Emilia Pinto Benavente'nin oğlu olarak 1848'de doğmuştur. Şili'nin bağımsızlık mücadelesinde yer almış kahramanlardan sayılan José Miguel Carrera Verdugo'nun torunu olduğu gibi, Şili Devlet Başkanlarından Francisco Antonio Pinto'nun torun oğlu, Anibal Pinto'nunsa kardeş torunudur. Şili ile Peru ve Bolivya arasındaki Güherçile Savaşı 1879 yılında başladığında, Carrera Pinto "Esmeralda" taburuna kaydedildi. Gelecek yıllarda, özellikle kişisel meziyetlerinin bir sonucu olarak, hızlı bir şekilde terfi ederek, yüksek rütbelere ulaştı. 1881 yılında teğmen, ve 1882 yılında yüzbaşı oldu. Lima Seferinde ve Sierra Seferinde görev aldı ki bu ikincisindeki La Concepción Muharebesinde ölmüştür.

Ignacio Carrera Pinto ve onun 77 askeri Şili'de büyük kahramanlar olarak addedilirler ve genellikle los Héroes de la Concepción yani "la Concepción Kahramanları" olarak anılırlar.

Ignacio Carrera Pinto ve Héroes de la Concepción

Temmuz 1882'de, Carrera, o ve 77 askerinden oluşan, Şili Ordusu'nun Dördüncü Chacabuco Bölüğü'nün başında La Concepción isimli Peru kasabasını korumaktaydılar. Julio Montt, Luis Cruz ve Arturo Perez Canto orada bulunan diğer görevlilerdi. 10 Temmuz 1882'de La Concepción 400 Peru askeri ve Andres Caceres'in (bu, gerilla savaşı sürdüren bir Perulu görevliydi) kuvvetlerinden olan kalabalık bir yerli grubundan oluşan bir grup tarafından saldırıya uğradı.

Sayıca üstünlüğün ezici bir çoğunlukla karşı tarafta olması ve cephanelerinin yetersizliğine rağmen Şilili askerler geri çekilmemiştir. Son Şilili askerler de silah durumu iyi olan Perulu güçlere süngüleriyle saldırarak ölmüşlerdir.

Carrera ailesi Şili'nin en etkili ailelerinden birisidir ve büyük ölçüde genişlemiştir. Şu anda ailenin büyük bölümü Santiago ve Bio Bio eyaletinde bulunsa da bir kısmının İsveç'e göç ettiği bilinmektedir.

Binlik Şili Pesosu banknotlarında Ignacio Carrera'nın sureti bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]