İçeriğe atla

IV. Smbat Bagratuni

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Smbat IV Bagratuni (Ermenice: Սմբատ Դ Բագրատունի; Yunanca: Συμβάτιος) Bagratuni Hanedanı'ndan bir Ermeni prensiydi. 595'te, seçkin bir askeri kariyere sahip olduğu ve 616/7'deki ölümüne kadar yüksek onurlar kazandığı Sasani İmparatorluğu'na. Yerine oğlu Varaztirots geçti.

Smbat IV Bagratuni
Սմբատ Դ Բագրատունի
Cürcanlı Marzban
Hüküm süresi595 - 602
Önce gelenbilinmiyor
Sonra gelenbilinmiyor
Sasani Ermenistanı Marzban'ı
Hüküm süresi607 - 616/617
Önce gelenBoutmah
Sonra gelenShahrayeanpet
Doğumbilinmiyor
Ölüm616 ya da 617
HanedanHouse of Bagratuni
BabasıManuel Bagratuni
DiniHristiyan

Smbat, Manuel Bagratuni'nin oğluydu. Ondan ilk kez 580'lerde, Bizans imparatoru Mauricius'un (582-602 arası hükümdar) Ermeni soylularından Avarlara karşı savaşlarında hizmet etmeleri için süvari yetiştirmelerini istediğinde bahsedilir. Smbat ve Sahak Mamikonian, her biri bin kişilik bir birliğe önderlik ederek, zengin bir şekilde ödüllendirilip evlerine gönderildikleri Konstantinopolis'e gittiler. Sebeos, Maurice'in sözde bu vesileyle Smbat'ı benimsediğini de ekler ancak 589'da Smbat, Bizanslılara karşı bir isyana önderlik etti, yakalandı ve Konstantinopolis'e gönderildi, burada ölüme mahkûm edildi ve canavarlar tarafından yutulmak üzere atıldı. Son dakikada Maurice tarafından affedildi ve daha sonra onu bazı "uzak adalara" ve daha sonra Afrika'ya sürgüne gönderdi.

Smbat bir süre sonra sürgünden döndü ve Sasani şahı II . Smbat 602 yılına kadar bu görevde görev yaptı, ancak başlangıçta Horasan'daki Vistahm isyanını bastırmak için çalıştı, ardından Ctesiphon'daki kraliyet sarayında ikamet etmesi için geri çağrıldı. Orada daha fazla onur aldı ve ayrıca Küçük Maliye Bakanı olarak atandı.

Yaklaşık 607'de ("Hüsrev'in saltanatının 18'inci yılı"), "evlerin ağaları ordusunun komutanı" olarak geniş yetkilerle Ermenistan'a geri gönderildi. Ermenistan'daki görev süresi kısa ama verimliydi: N. Garsoian'ın yazdığı gibi, "Smbat'ın olağanüstü güçleri, yeni bir katholikos seçen bir konseyi toplayarak zayıflamış Ermeni Kilisesi'nin prestijini geri kazanması için İran'daki Pers krallığının otoritesini yeniden teyit etmesine izin verdi. İbrahim I, üç yıllık bir boşluktan sonra ve yerel Pers makamlarının itirazlarını geçersiz kılarak Ermeni idari başkenti Duin'in katedralini yeniden inşa etmek ". Ertesi yıl Smbat, Khosrow Shun unvanını aldı. ("Hüsrev'in Sevinci veya Memnuniyeti") ve bu sıralarda Hüsrev adına, mağlup ettiği Akhalitler'e karşı bir sefer düzenledi ve muhtemelen krallarını teke tek dövüşte öldürdü. 2. Göktürk-Sasani Savaşı sayaca az olan Göktürk ordusuna karşı ağır bir mağlubiyetle sonuçlandı.[1][2][3][4][5][6][7][8]

616/7'deki ölümüne kadar Hüsrev tarafından kendisine verilen onurların arasında yaşadığı kraliyet sarayına emekli oldu. Yerine oğlu Varaztirots geçti.

1. Martindale, John R.; Jones, AHM; Morris John (1992). "Simbatius 1". Geç Roma İmparatorluğu'nun Prosopografisi: Cilt III, AD 527–641 . Cambridge Üniversitesi Yayınları. sayfa 1209–1211.

2. Garsoyan, Nina (2005/07/20). "SMBAT BAGRATUNI" . Ansiklopedi Iranica . Iranicaonline.org .

  1. ^ M.Grigngnaschi,"Sabirler, Hazarlar ve Göktürkler",C.I,Ankara,25-29 Eylül,1971,Ankara,1972,s.238
  2. ^ Lev Gumilev, Eski Türkler, Selenge Yayınları, s. 172
  3. ^ Edouard Chavannes, Çin Kaynaklarına Göre Batı Türkleri, s. 280
  4. ^ M.I Artamonov, Hazar Tarihi, s. 182
  5. ^ J. Marquart, Eranshahr, s. 66
  6. ^ Sebeos, Istoriya Imperatora, s. 52
  7. ^ Pourshariati, Parvaneh (2008). Decline and Fall of the Sasanian Empire: The Sasanian-Parthian Confederacy and the Arab Conquest of Iran, p. 139
  8. ^ Robert Haug, The Eastern Frontier: Limits of Empire in Late Antique and Early Medieval Central Asia
Önce gelen
Boutmah
Sasani Ermenistanı
607 - 616/617
Sonra gelen
Shahrayeanpet