II. Hürmüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
II. Hürmüz
HormozdIISasanianCoinHistoryofIran.jpg
II. Hürmüz'ü gösteren bir sikke
Hüküm süresi 302-309
Önce gelen Nerseh
Sonra gelen Adur Nerseh
Hanedan Sasani Hanedanı
Babası Nerseh
Doğum bilinmiyor
Ölüm 309
Dini Zerdüştlük
II. Hürmüz'e ait Kuşanlar şahı olarak madeni parası.
Önyüzü: II. Hürmüz'ün ismini taşıyan yanlış Yunan efsanesi. II. Hürmüz'ün karakteristik aslanlı başlığı. Ayakları arasında Swastika. Sağda Brahmi monogramı.
Arkayüzü: Öküzle beraber Şiva.

II. Hürmüz, 302 - 309 yılları arasında yedi sene beş ay mühdetince Sasanilerin kralıydı. Nerseh'in oğludur (293-302).

II. Hürmüz'ün hükümdarlığı hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir.

Ölümünün ardından, en büyük oğlu olan Adur Nerseh, zalimane bir eğilim gösterdiği için kısa bir hükümdarlığının ardından soylular tarafından öldürüldü. II. Hürmüz'ün diğer bir oğlu olan Hürmüz hapsedilmiş şekilde tutuldu. Taht, cariyesinden olacak olan II. Şapur için bekletildi. Bir başka versiyonda, II. Şapur, II. Hürmüz'ün ilk karısından olma oğluydu. Hali hazırda hamile iken, bebeğin doğar doğmaz kral olması için doğum sancıları başladığında karnının üstüne krallık tacını giydirdiler.

Oğlu Hürmüz, karısının yardımıyla 323 yılında hapisten kaçtı. I. Konstantin'in (324-337) maiyetine sığındı (Zosimus ii. 27; Antakyalı İoannis, fr. 178; İoannis Zonaras 13–5). 363 yılında, Hürmüz, imparator Julianus'ın (361–363) ordusunda İran'a karşı savaştı. Bundan sonra, aynı adlı oğlu, Roma hükümetinde genel valilik yaptı (Ammianus Marcellinus 26. 8. 12).