II. Aripert

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aripert II (ayrıca Aribert diye okunur)  Lombardların 701'den 712'ye kadarki kralı. Turin Dükü ve Kral Raginpert'in oğlu olarak Bavyera Hanedanı'na mensuptu, 700'de tahta ortak oldu. Raginpert hükümdar iken, 700'den 702'ye kadar hüküm sürmüş Liutpert tarafından görevden alındı. Babasının ölümünden sonra tahtı ele geçirmeye çalıştı. Liutpert ve Naip Ansprand'ın adamlarını Pavia bölgesinde yendi ve  daha sonra kendi banyosunda boğulmuş kralı ele geçirdi. Başkenti ele geçirdi ve Ansprand'ı Alplere kadar püskürttü. 703 yılında kesin olarak gücü elde etti.

Böylece kesintisiz olarak ölümüne kadar tacı taktı. Hükümdarlığı biraz sıkıntılıydı. 703'te Spoleto dükü Faroald Ravenna Eksarhlığı'na saldırdı, fakat Aripert ona yardım etmeyi papalık ve krallıkla olan iyi ilişkisinden dolayı reddetti. Buna rağmen Spoleto ve Benevonto'yu savundu. Papa VI. John ile kiliseye iyi bağış yapması sebebiyle iyi ilişkiler kurdu. Bu iyi ilişki ona isyanları bastırmak ve Slovenyalıları Venedik'ten püskürtmek konusunda yardım etti.

711 yılında kendi sürgüne gönderdiği Ansprand geniş bir orduyla Bavyera Düklüğü'ne geldi. Birçok Avusturyalı (Venedik ve doğunun insanları) gelen naibe ve çıkacak olan savaşa katıldı. Aripert eğilim kendisine doğru olunca başkente gitmek durumunda kaldı fakat o hazineleri toplatıp Gaul'a bir gece yarısı geçiş yaptı. Ticino Nehri'nde boğuldu ve Ansprand egemenliğini ilan etti. Demir Taç'ı giymiş son Bavyeralıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "German Tribes org Lombard Kings". GermanTribes.org. 18 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2010.