I. Odo (Orléans kontu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

I. Odo (Fransızca: Eudes; ayrıca Hodo, Uodo, veya Udo) Matfrid'in tahttan indirilişine kadar Orléans'in kontu. Orléans kontu Adrian'ın oğludur.

Udalriching hanedanına mensuptur, babası Orléans valisi Adrian'dır, annesi muhtemelen Waldrada'dır. Odo tarihte ilk defa 810'da Doğulu Saksonlara elçilik yaparak görülmüştür. Wilziler tarafından esir alınınca, Annales Fuldenses'e göre, Vikingler ile bir barış antlaşması imzalamıştır.

Vita Hludowici'ye göre, 827'de, Matfrid'in varisi olarak adlandırılıyordu. Odo, akrabası olan Heribert ile birlikte Nisan 830'da I. Lothair tarafından sürgüne yollandı.

834'te Matfrid ve Nantesli I. Lambert savaşıyorken, Lothair'in partizanlarından olan Odo aynı kardeşleri William, Guy ve Theodo gibi öldürüldü.

Odo'nun eşi Engeltrude veya Ingiltrud idi. En büyük kızı Orléanslı Ermentrude Batı Franklardan Dazlak Karl ile evlendi.[1] Ayrıca arkasında William adında 866'da taht kavgasında öldürülmüş bir çocuk bırakmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Medieval Lands Project: Carolingian NobilityDescendants of Eudes Comte d'Orléans". 30 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2016. 
  • Levillain, L. "Les Nibelungen historiques et leurs alliances de famille." Annales du Midi, 49 (1937) 337-407.